PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje drogowe do zamrażarki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 grudnia 2010 - 06:40
Inwestycje drogowe do zamrażarki

Ponad połowa przetargów zostanie anulowana, bo państwo nie ma pieniędzy. Sieć dróg ekspresowych powstanie dopiero po 2020 r.
Dziś kończą się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia inwestycji drogowych. W najbliższych dniach rząd wyśle do zamrażarki co najmniej 20 z 41 biegnących przetargów – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Powodem zamrożenia inwestycji jest deficyt finansów publicznych. Dodatkowo rząd obawia się przekroczenia poziomu długu, bo wbrew zaleceniom unijnego Eurostatu nie wlicza do niego zobowiązań Krajowego Funduszu Drogowego. Jeżeli będzie musiał to zrobić, przekroczymy progi ostrożnościowe.

Różnica jest kluczowa. Według Eurostatu polski dług publiczny osiągnął dziś blisko 60 proc. PKB, a według rządu około 54 proc. Przyjęcie wyliczeń europejskich spowodowałoby konieczność cięć wydatków publicznych i podniesienia podatków.

Dlatego na razie rząd skupi się na kontynuowaniu rozpoczętych inwestycji. Efekt – w 2011 r. na budowę autostrad i ekspresówek wydamy jeszcze 30 mld zł. Rok później – 23 mld zł, a w 2013 – zaledwie 7 mld zł. Taki jest plan Krajowego Funduszu Drogowego, który finansuje budowy, emitując obligacje.

Z planu wylecą wszystkie trwające, ale nierozstrzygnięte przetargi na budowę S7 z Warszawy w kierunku Gdańska oraz Krakowa. W sumie to aż 191,6 km nowych tras. Na budowę nie ma na razie szans również blisko 54 km trasy S17 omijającej Lublin oraz ponad 37 km S3 z Gorzowa do Międzyrzecza, a także 18 km S5 z Mielna do Gniezna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Tomek, 2010-12-27 14:15:40

    PO to największa hańba polskości (radość Żydostwa)
  • Słońce Peru, 2010-12-27 13:27:46

    I właśnie mamy kolejny cud Tuska. Propaganda sukcesu rządu PO nie zna granic. Donkowa hipokryzja jest niedoścignionym wzorem dla Goebbelsa. Ciekawe czy teraz Donald wmówi Polakom, że to iż nie powstaną nowe drogi jest lepsze dla kraju niż ich budowa? PR w Kancelarii Premiera na pewno już działa....  rozwiń