Inwestycje drogowe rozkręcają się powoli

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 13-04-2011
  • drukuj
W tym roku wydamy 31 mld zł na inwestycje w nowe autostrady i drogi ekspresowe – zapowiedział dwa miesiące temu rząd. Ale na razie ten plan jest wykonany w niespełna 3 proc.
Inwestycje drogowe rozkręcają się powoli

Jednak na razie inwestycje rozkręcają się powoli. W pierwszym kwartale wydatki wyniosły 868 mln zł. Przy czym te pieniądze wydano nie tylko na inwestycje w nowe drogi, ale także na likwidację szkód po zeszłorocznych powodziach. Bo rząd nie dał GDDKiA pieniędzy na naprawę dróg po powodziach i drogowcy płacą za to z puli pieniędzy przeznaczonych pierwotnie na budowę nowych dróg – pisze „Gazeta Wyborcza”.

GDDKiA przymierza się też do ograniczenia tegorocznych planów. W przyjętym niespełna trzy miesiące temu programie rząd zapisał, że w tym roku na inwestycje drogowe wydamy prawie 14,6 mld zł z dotacji od Unii Europejskiej zwracającej część wydatków GDDKiA.

Drogowa dyrekcja przedstawia inne dane niż rząd. Plan na 2011 r. przygotowywany w październiku zeszłego roku zakłada wpływy z tytułu refundacji na kwotę niecałych 13,6 mld zł. Liczba ta jednak wymaga dostosowania do stanu faktycznego GDDKiA zapowiada, że możliwe w tym roku refundacje z UE wynoszą ok. 10,7 mld zł.

Dlaczego? Bo w lutym GDDKIA wypowiedziała zlecenie na budowę ok. 20 km autostrady A4 koło Wierzchosławic, zarzucając wykonawcy opóźnienia. Ten się nie zgodził z zarzutami i oskarżał drogową dyrekcję o opóźnienia płatności za wykonane roboty.

Przetarg na dokończenie feralnej części A4 ma być ogłoszony latem, a podpisanie umowy z nowym wykonawcą jest planowane w październiku lub listopadzie. Na tym nie koniec. Według GDDKiA z powodu oczekiwania na decyzje administracyjne trzeba np. zaktualizować harmonogram budowy drogi ekspresowej S8 między Sycowem a Łodzią – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

kiedy bedzie porzadna droga w ostrowcu sw

kaziu, 2011-04-14 14:57:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE