PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje drogowe w realizacji. Jeszcze w tym roku zyskamy 390 km nowych dróg

  • MN    13 marca 2017 - 16:02
Inwestycje drogowe w realizacji. Jeszcze w tym roku zyskamy 390 km nowych dróg
Trwa drążenie ponad 2 km tunelu na potrzeby nowej "zakopianki". (fot. GDDKiA)

Drogowcy prowadzą jeden duży plac budowy. Aktualnie w Polsce trwają prace na ponad 1300 km odcinków nowych dróg.
• W Polsce trwa drogowa ofensywa – tylko w tym roku zostanie oddanych do ruchu 390 km nowych dróg.

• Budowane są kolejne odcinki dróg S3, S5, S6, S7, S8, trwają także prace nad S17 i S19.

• Dodatkowo powstają obwodnice m.in. Kłodzka, Nysy, Wielunia, Inowrocławia, Kępna, Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego.

• Drogowcy nie opuszczają też placu budowy przy tak istotnych arteriach jak Via Carpatia i „zakopianka”.

Jeszcze w tym roku planowane jest oddanie do ruchu ponad 390 km nowych dróg, w tym odcinki tras S3, S5, S7 i S8 oraz kilku obwodnic. W kolejnych dwóch latach, te drogi oraz trasa S17, planowane są niemal w całości do oddania do użytku. Obecnie prace projektowe i budowlane toczą się na ponad 1300 km odcinków nowych dróg. Na zadania o długości ponad 700 km prowadzone są postępowania na wybór wykonawców – informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Trwa drążenie tunelu na „zakopiance”

Trwa drążenie metodą górniczą ponad 2 km tunelu pod górą Mały Luboń pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą. To część nowej „zakopianki”, czyli drogi ekspresowej S7 pomiędzy Lubniem i Rabką Zdrojem. Finalnie powstaną dwa równoległe tunele i w każdym będzie odbywał się ruch w jednym kierunku, czyli praktycznie wydrążyć trzeba ponad 4 km. Według wcześniejszych zapowiedzi, nowa „zakopianka” ma być gotowa do 2021 roku.

S3 - połączenie północ - południe

Realizowane jest obecnie połączenie zespołu portów Szczecin-Świnoujście z południową granicą Polski. Jeszcze w 2017 r. oddane do ruchu mają zostać drugie nitki S3 na wysokości Gorzowa Wielkopolskiego i na trasie od Sulechowa do Zielonej Góry. Kolejne odcinki ekspresowego połączenia z autostradą A4 i dalej z Bolkowem są w trakcie budowy.

Planowane jest sukcesywne oddawanie do ruchu kolejnych odcinków realizacyjnych drogi ekspresowej S3 tak, aby całe połączenie Bolkowa ze Szczecinem funkcjonowało jeszcze przed końcem 2018 r.

S6 Szczecin - Koszalin

Z kolei rok po oddaniu trasy S3 Szczecin - Legnica, czyli do końca 2019 r., planowane jest również oddanie do ruchu połączenia Goleniowa z Koszalinem w ciągu S6. Na 120-kilometrowym odcinku ekspresowej „szóstki” powstanie 11 węzłów drogowych, 111 obiektów inżynierskich, 6 miejsc obsługi podróżnych i 3 obwody utrzymania drogi ekspresowej.

Sama obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 o długości 20,1 km planowana jest do oddania jeszcze w 2018 r. Obecnie trwają tam roboty przy obiektach mostowych, usuwaniu kolizji, wymianie gruntu i wzmacnianiu podłoża

W woj. zachodniopomorskim trwa jeszcze realizacja dwóch obwodnic. Budowa obwodnicy Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10 powinna się zakończyć w 2018 roku, z kolei obwodnica Szczecinka w ciągu S11 powinna być gotowa w 2019 roku.×
KOMENTARZE (1)

  • góral z Tatr, 2017-03-14 14:52:39

    Dziękujemy pani Elżbiecie Bieńkowskiej za środki na Zakopiankę !!! Teraz byłoby to niemożliwe