PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje drogowe w świętokrzyskim

  • PAP    5 listopada 2011 - 11:00
Inwestycje drogowe w świętokrzyskim

Budowa odcinka drogi ekspresowej S7 Warszawa - Kraków pomiędzy Skarżyskiem - Kamienną a Występą oraz rozbudowa tej trasy na obwodnicy Kielc - to największe inwestycje drogowe realizowane w tym roku w województwie świętokrzyskim. Koszt prac budowlanych to ponad 1,2 mld zł.
17-kilometrowym odcinkiem ekspresowej "siódemki" między Skarżyskiem - Kamienną (zabierz głos/oceń prezydenta) a Występą kierowcy mogą jeździć od kwietnia. Budowa dwujezdniowej trasy, która połączyła węzeł drogowo - kolejowy w Skarżysku z węzłem Kielce (zabierz głos/oceń prezydenta) - Północ, trwała dwa lata.

W ramach inwestycji powstało 29 obiektów inżynierskich, w tym m.in.: cztery estakady, osiem wiaduktów, dwa mosty, dwie kładki dla pieszych i dwa przejścia dla zwierząt. Przy trasie wybudowano 17 km dróg dojazdowych i bocznych.

Koszt robót budowlanych wyniósł 643,5 mln zł. Całkowita wartość projektu to 780 mln zł. Dofinansowanie inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, wyniosło 629 mln zł.

Trwają prace przy dalszej rozbudowie trasy do parametrów drogi ekspresowej, na 22-kilometrowym odcinku obwodnicy Kielc - między Węzłem Kielce - Północ a Chęcinami.

Czytaj też: Umowa na budowę obwodnicy Kielc

W ramach budowy powstaną 34 obiekty inżynierskie, m. in. 18 wiaduktów, dziewięć mostów, dwa miejsca obsługi podróżnych i trzy przejścia dla zwierząt. Przebudowane zostaną węzły drogowe w Jaworzni, Chęcinach i Kostomłotach. Ten ostatni będzie pierwszym w regionie świętokrzyskim węzłem na skrzyżowaniu dwóch dróg ekspresowych - nr 7 i 74. Roboty budowlane kosztują 642 mln złotych. Zakończenie inwestycji współfinansowanej ze środków unijnych jest planowane na jesień 2012 r.

Jak poinformowała rzeczniczka kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach Małgorzata Pawelec, tegoroczny budżet placówki planowany jest na ok. 800 mln zł - sam koszt realizacji największych inwestycji to ponad 750 mln zł.

W maju zakończono budowę nowego mostu na Wiśle w Sandomierzu, w ciągu drogi krajowej nr 77, prowadzącej z Przemyśla na Podkarpaciu do Lipnika w Świętokrzyskiem (oceń działania marszałka). Inwestycję o wartości 80,4 mln zł realizowano przez dwa lata.

Wyremontowano też fragmenty dróg krajowych zniszczonych podczas ubiegłorocznej powodzi - nr 77 i 79 w okolicach Sandomierza, w sumie ok. 16,5 km tras.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli wyjeżdżać z Kielc w kierunku Lublina i Rzeszowa nowym odcinkiem drogi ekspresowej S74. Zakończenie prac przy inwestycji jest planowane na koniec listopada. Trasa zostanie udostępniona kierowcom po uzyskaniu decyzji Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o dopuszczeniu drogi do użytku.

Wschodni wylot drogi ekspresowej S74 z Kielc do Cedzyny będzie miał blisko 7 km długości. Przedsięwzięcie zakładało budowę dwupoziomowego węzła z tunelem biegnącym w ciągu kieleckiej ul. Świętokrzyskiej - wzdłuż drogi nr 74. Powstała dwujezdniowa droga - przedłużenie ul. Świętokrzyskiej w kierunku Cedzyny oraz szereg dróg lokalnych, łączących nową trasę z istniejącym układem komunikacyjnym Kielc i okolicznych gmin. Inwestycja, której realizacja zaczęła się w 2009 r., kosztuje 285 mln zł.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.