PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje infrastrukturalne: Co czeka nas w najbliższych latach?

  • wnp.pl    15 stycznia 2016 - 08:56
Inwestycje infrastrukturalne: Co czeka nas w najbliższych latach?

Według Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 powinno powstać ok. 3,9 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu, a także 57 obwodnic (fot.PTWP)

Znamy już zamierzenia państwa wobec inwestycji infrastrukturalnych. Wyzwaniem będzie wygospodarowanie odpowiedniego budżetu, a także wykonanie planów zgodnie z unijnym harmonogramem i rygorem finansowym.
Rok 2016 będzie mógł już przynieść pierwsze odpowiedzi na to, ile wniosków wyciągnięto z kryzysu w branży budowlanej, którego apogeum przypadło na 2012 r. Chodzi zarówno o zmiany w formule prowadzenia inwestycji, jak również klimat współpracy pomiędzy publicznym zamawiającym a branżą budowlaną.

Papierkiem lakmusowym będą przed wszystkim kontrakty na budowę nowych odcinków dróg ekspresowych, gdyż w tym roku na wielu z nich - po zakończeniu prac projektowych - będą już toczyły się intensywne roboty.

Z pewnością wiele uwagi trzeba będzie poświęcić sytuacji podwykonawców, a także dostawcom materiałów. Zwłaszcza tym mniejszym, którzy w ubiegłych nie posiadali narzędzi chroniących ich przed brakiem zapłaty za wykonane prace.

Często brakowało też świadomości ryzyka, związanego z zaangażowaniem w inwestycje infrastrukturalne. Dotyczyło to części generalnych wykonawców, którzy pomimo skromniejszego od konkurencji doświadczenia i zaplecza finansowego nisko wyceniali swoje usługi.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: