PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje przeciw wielkiej wodzie

  • GK    26 listopada 2012 - 11:13
Inwestycje przeciw wielkiej wodzie

W Dragaczu w powiecie świeckim odbył się odbiór przebudowy ponadpięciokilometrowego odcinka wału przeciwpowodziowego Sartowice-Nowe. Przedsięwzięcie jest warte 15 milionów złotych.
- Takie projekty muszą kosztować, ale są to koszty bezpieczeństwa ludzi, ich dorobku i warsztatów pracy. Należy się cieszyć, że możemy je finansować częściowo ze środków europejskich - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Budżet inwestycyjny K-PZMiUW wynosi w tym roku 40,6 mln złotych.

Stanowiący linię ochrony przed groźnym w skutkach wysokim poziomem Wisły wał w tym rejonie był dotąd najsłabszą częścią systemu przeciwpowodziowego dla doliny Sartowice-Nowe. Efektem przebudowy, polegającej na stworzeniu przesłony przeciwfiltracyjnej w osi istniejącego obiektu, umocnieniu skarp, przebudowie przepustów oraz wykonaniu nowych przejazdów, jest poprawa bezpieczeństwa przed żywiołem w tym rejonie.

Środki na inwestycję pochodzą z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i rezerwy celowej budżetu państwa.

W listopadzie zakończyły się też roboty związane z dwiema innymi ważnymi inwestycjami melioracyjnymi, przebudową wału przeciwpowodziowego Miejskiej Niziny Chełmińskiej w samym Chełmnie oraz gminach wiejskich Chełmno i Grudziądz oraz melioracją gruntów rolnych w gminie Papowo Biskupie w powiecie chełmińskim. Także te inwestycje zostały sfinansowane ze środków PROW i rezerwy celowej budżetu państwa.

W ramach pierwszej z nich, wartej ponad 13 milionów złotych, dokonano uszczelnienia wału na blisko siedmiokilometrowym odcinku metodą iniekcji bentonitowo-cementowych, umocnienia korony wału oraz budowy i przebudowy przepustów i przejazdów. Szczegóły tutaj.

Prace w gminie Papowo Biskupie, o wartości blisko 400 tysięcy złotych, sprowadzają się do wykonania drenażu 32,5 hektara gruntów ornych. Efektem jest ochrona przed podtopieniami, co wiąże się z możliwością uzyskania lepszych plonów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • NiT, 2012-11-26 21:54:37

    Dobrze, bardzo dobrze. Ale zalesiajcie tereny i twórzcie małe retencje przynajmniej w górach i na wzniesieniach. Najbardziej pojemnym zbiornikiem wody jest ziemia, tylko trzeba ją napełnić tam, gdzie ten zbiornik jest pusty.