PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje przeciwpowodziowe i drogowe priorytetem we Wrocławiu

  • PAP    2 stycznia 2015 - 13:08
Inwestycje przeciwpowodziowe i drogowe priorytetem we Wrocławiu

fot: odra-wroclaw.pl

Zakończenie modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego, oddanie do użytku Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz rozpoczęcie prac budowlanych na 118 km drogi ekspresowej S3 z Nowej Soli do Bolkowa - to największe cele inwestycyjne na Dolnym Śląsku w 2015 r.
Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW) trwa już od 2012 r. i w sumie ma kosztować ponad 901 mln zł, z czego ponad 518 mln zł to fundusze unijne. Głównym celem modernizacji jest zwiększenie przepustowości Wrocławskiego Węzła Wodnego do takiego poziomu, by mógł on przyjąć falę powodziową o wielkości z 1997 r., czyli około 3100 m sześc. na sekundę.

Prace objęły aż 55 obiektów w dorzeczu Odry i Widawy, m.in. przebudowywane są bulwary Odry w centrum Wrocławia, pogłębiane koryto rzeki, przebudowywane śluzy i kanały, umacniane są dotychczasowe i budowane nowe wały przeciwpowodziowe. W ścisłym centrum miasta przebudowanych jest ponad 37 km starego koryta i kanałów Odry, budowany jest kanał przerzutowy pomiędzy Odrą a Widawą.

Jak poinformował rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Piotr Stachura, wszystkie zadania mają się zakończyć w połowie 2015 r. "Realizacja inwestycji w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych i sytuacji hydrologicznej, ale mamy nadzieję, że pogoda będzie nam nadal sprzyjać" - dodał rzecznik.

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry to obecnie największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Obok modernizacji WWW obejmuje też budowę zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny, który ma być gotowy w 2017 r. i będzie kosztował 936 mln zł. Zapewni bezpieczeństwo 2,5 mln osób zamieszkałych w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Ma kosztować ponad 2,5 mld zł.

Jak poinformował PAP rzecznik firmy Wrocławskie Inwestycje Marek Szempliński, w maju 2015 r. ma się zakończyć budowa Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Za 243 mln zł inwestycję kończy konsorcjum firm PB Inter-System i Elektromontaż Rzeszów.

Pierwotnie NFM miało być gotowe wiosną 2013 r., ale w październiku 2012 r. poprzedni wykonawca - Mostostal Warszawa - wypowiedział umowę na jego budowę. Firma opuściła plac budowy, zostawiając budynek w stanie otwartym surowym.

W budynku NFM zaplanowano: salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach ma sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 48 tys. mkw.

Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku swoje siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

W obiekcie znajdzie się również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. W budynku powstanie parking podziemny na ok. 700 miejsc.

Wartość całej inwestycji to ok. 350 mln zł, a niemal połowa tej kwoty pochodzi ze środków unijnych.

We wrześniu 2015 r. rozpocznie się budowa siedmiokilometrowej obwodnicy Leśnicy, jednej z dzielnic Wrocławia, przez którą przechodzi trasa wylotowa w kierunku zachodnim. Za 131 mln zł wybuduje ją firma Skanska.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.