PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje przybliżą do olimpiady?

  • PAP    18 listopada 2011 - 18:53

W zakopiańskim Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS rozpoczęły się kolejne inwestycje. Do końca roku zmodernizowane zostaną trasa nartorolkowa oraz trybuna i rozbieg Wielkiej Krokwi.
Według dyrektora OPO COS w Zakopanem Jana Walkosza licząca 2,5 kilometra trasa nartorolkowa, przebiegająca w okolicy kompleksu zakopiańskich skoczni, już od pewnego czasu wymagała gruntownego remontu. Koszt tej inwestycji to około 2 miliony złotych.

"Trasa powstała w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jest tam sporo pracy nie tylko z powodu naturalnego zużycia nawierzchni, ale i prowadzenia inwestycji w tym rejonie. Chociażby budowa sztucznie mrożonego toru lodowego, podczas której trzeba było użyć ciężkiego sprzętu czy wykonać przyłącza, a to wymagało kilkakrotnego przecięcia trasy" - wyjaśnił.

Czytaj też: Zakopane z Popradem gospodarzami olimpiady?

Trwa także przebudowa lewej trybuny Wielkiej Krokwi. "Nadzór budowlany przekazał nam pewne zastrzeżenia co do stanu technicznego tego obiektu. Mamy na ten cel przeznaczone 700 tysięcy, a to pozwoli na wykonanie wszystkich prac gwarantujących kibicom pełne bezpieczeństwo" - podkreślił Walkosz.

Za około 400 tysięcy złotych zmodernizowany zostanie rozbieg Wielkiej Krokwi. "Tu nie będzie dużo pracy. Wystarczy tylko zamontować wszystkie urządzenia potrzebne do sztucznego mrożenia. Do tej pory podczas zawodów takich jak Puchar Świata korzystaliśmy z usług firmy, która na wypadek odwilży miała do dyspozycji ciekły azot, jednak to rozwiązanie było tymczasowe" - powiedział dyrektor zakopiańskiego OPO COS.

Trwa także budowa hotelu Zakopane. "Wznowiliśmy po raz kolejny prace przy tym obiekcie i mam głęboką nadzieję, że tym razem wszystko przebiegnie bez komplikacji i otworzymy nowoczesny obiekt w październiku przyszłego roku" - stwierdził Jan Walkosz.

Modernizacja hotelu OPO COS rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku, a zakończyć miała w czerwcu 2011. Na budowie doszło jednak do wypadku. 13 lipca ubiegłego roku z wysokości trzeciego piętra na robotników pracujących przy rozbiórce budynku spadł balkon i kawałek ściany o łącznej masie ok. 10 ton. Dwóch pracowników zginęło na miejscu, trzeci zmarł po kilku godzinach w zakopiańskim szpitalu, a czwarty został lekko ranny. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Zakopanem natychmiast nakazał wstrzymanie prac.

Po ponadmiesięcznej przerwie zezwolono na wznowienie budowy. W październiku ubiegłego roku ponownie jednak doszło wypadku. Tym razem niegroźnego - pod nieobecność kierownika budowy robotnik spadł z rusztowania. Dyrekcja zakopiańskiego COS podjęła decyzję o natychmiastowym rozwiązaniu umowy z prowadzącym budowę warszawskim konsorcjum firm.

Przerwa trwała blisko rok. "A to dlatego między innymi, że na wiosnę musieliśmy przeprowadzić ekspertyzę w jakim stanie znajduje się obiekt. Potem trwała cała procedura przetargowa i wreszcie udało się wybrać firmę (Mostostal Warszawa), która naszym zdaniem zapewnia właściwe i terminowe wykonanie inwestycji" - ocenił dyrektor OPO COS Zakopane.

Zakres prac modernizacyjnych hotelu obejmuje między innymi rozbudowę sali konferencyjnej, nadbudowę piętra, wymianę elewacji oraz instalacji. Zostaną również powiększone pokoje hotelowe, część obejmująca odnowę biologiczną oraz sala restauracyjna.

Powstanie także dziesięć pokoi hipobarycznych oraz salka treningowa, w których za pomocą specjalnych regulatorów składu powietrza stworzone zostaną warunki pobytu na wysokości siedmiu tysięcy metrów nad poziomem morza. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Przebudowa hotelu OPO COS w Zakopanem, której koszt określono na około 29 mln zł, jest finansowana z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec października przyszłego roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Singiel, 2011-11-19 17:14:03

    miejmy nadzieję, że inwestycje przybliżą nas do olimpiady.
  • POPM, 2011-11-19 07:47:17

    NIE MOŻEMY SIĘ JUŻ DOCZEKAĆ tych inwestycji!!!ODLICZAMY GODZINY!!!