PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje rządowe, infrastruktura: Te drogi zobaczymy w najbliższym czasie

  • MN    14 lipca 2016 - 13:39
Inwestycje rządowe, infrastruktura: Te drogi zobaczymy w najbliższym czasie

Robimy przegląd dróg, które powstaną w perspektywie do 2025 roku (fot. fotolia)

• W niektórych miejscowościach podpisano umowy, w innych ruszyły już roboty – w Polsce sukcesywnie rozwija się infrastruktura drogowa.
• Nowe drogi pojawią się m.in. w Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Krakowie, Bydgoszczy, Toruniu, Wrocławiu i Poznaniu.
• Planowane trasy i obwodnice mają na celu m.in. zmniejszenie ruchu tranzytowego w centrach miast.
Na początku lipca uruchomiono długo wyczekiwany odcinek autostrady A1 Stryków-Tuszyn. Dzięki temu 40-kilometrowemu odcinkowi nie tylko udało się zmniejszyć ruch w aglomeracji łódzkiej, ale stworzono też lepsze warunki dla kierowców z południa, którzy chcą się przedostać autem na Pomorze. To jednak niejedyna zmiana. W najbliższej kolejności powstaną następne inwestycje, które znacznie ułatwią życie kierowcom.

Inwestycje drogowe za 1,2 mld zł

Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało w czerwcu, że czternaście inwestycji drogowych otrzyma 1,2 mld zł z pieniędzy UE z programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020. Podpisano już umowy na dofinansowanie dla siedmiu projektów, dla których łączna dotacja to ok. 371 mln zł. Podpisane we wtorek umowy dotyczą m.in. przebudowy skrzyżowań czy budowy lub rozbudowy dróg wojewódzkich m.in. w takich miastach jak Lublin, Kielce czy Rzeszów. Kolejny nabór będzie trwał od 3 do 31 października. Na ten cel zarezerwowano 800 mln zł.

Zakopianka z prawdziwego zdarzenia

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał 29 czerwca z włoską firmą Astaldi umowę na budowę tunelu na zakopiance. Inwestycja powstanie w 54 miesiące za kwotę blisko 969 mln zł. Dwukomorowy odcinek tunelowy drogi będzie miał 2,06 km długości. Z kolei polsko-ukraińskie konsorcjum przedsiębiorstw za 521,5 mln zł wybuduje odcinek zakopianki Lubień-Naprawa w ciągu 22 miesięcy.

Inwestycja nie tylko będzie służyć turystom, ale również gospodarce. Jak podkreślił podczas podpisywania umowy minister Adamczyk, droga S7 to również kanał komunikacyjny dla portów Trójmiasta.

120 km dróg dla Polski centralnej, wschodniej i południowej

Trzy inwestycje drogowe zrealizuje GDDKiA. Pierwsza to budowa odcinka Pyrzowice-Częstochowa na autostradzie A1, druga – budowa drogi ekspresowej S7 Radom (Jedlińsk)-Jędrzejów, odcinek obwodnica Radomia, a trzecia to budowa drogi ekspresowej S8 Wyszków-Białystok, odcinek Wyszków-granica woj. mazowieckiego i podlaskiego. Na ten cel zostanie przeznaczone około 2,4 mld zł z funduszy Unii Europejskiej. Dofinansowanie trafi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowy podpisano 27 czerwca.

Ważna arteria w kujawsko-pomorskim

5,37 mln zł to kwota przeznaczona na prace przygotowawcze do budowy drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz-Toruń. Umowę w tej sprawie 17 czerwca podpisał wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Budowa tej drogi znajduje się w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Droga pozwoli mieszkańcom Bydgoszczy łatwo dojechać na autostradę A1 w Czerniewicach, zaś mieszkańcy Torunia łatwo przedostaną się do przygotowywanej drogi S5 i lotniska w Bydgoszczy.

Z Krakowa do świętokrzyskiego w 2021 roku

KOMENTARZE (2)

  • tomaszek, 2016-07-15 16:17:18

    to ciekawe ze buduje sie zeby zmniejszyc ruch tranzytowy w centrach miast bo np . w kielcach buduje sie tranzytowe drogi w centrum miasta, i droge przelotowa tez poprzez centrum czyli chyba odwrotnie niz to jest zalecane i na co by wskazywała logika , ale co sie dziwic nawet sciezek rowerowych nie ...potrafia wybudować ...  rozwiń
  • danielo, 2016-07-14 16:59:16

    tym nowym odcineczkiem A1 do Tuszyna sunie się jak ta lala. Mam nadzieje, ze GDDkiA pociągnie dalej a1 betonem, az do czestochowy, to nad morze będzie się jechalo błyskawicznie.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: