PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje w podkarpackim 2016 r., MSWiA: W ministerstwie trwają prace nad realizacją

  • PAP/AT    8 lutego 2016 - 15:32
Inwestycje w podkarpackim 2016 r., MSWiA: W ministerstwie trwają prace nad realizacją
Zieliński poinformował, że minister kultury zadeklarował przekazanie z budżetu ministerstwa pieniędzy na budowę w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru (Jarosław Zieliński, fot.mswia.gov.pl)

- Najważniejsze inwestycje w Podlaskiem takie jak drogi S19, S61 i S8, kolejowa Rail Baltica oraz Muzeum Pamięci Sybiru będą realizowane - zapewnił na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
Dodał, że m.in. o tych inwestycjach będzie mowa podczas zaplanowanych na 12 lutego w Suwałkach oraz 27 lutego w Łomży wyjazdowych, otwartych posiedzeniach Klubu Parlamentarnego PiS.

Zieliński mówił, że nad tymi inwestycjami trwają obecnie prace w ministerstwach. "Sądzę, że Klub podejmie istotne uchwały dotyczące właśnie naszego regionu, naszego terenu" - powiedział Zieliński. Zaznaczył, że wyjazdowe posiedzenie ma również związek z zaplanowanymi na 6 marca wyborami uzupełniającymi do Senatu, które odbędą się w okręgu, na terenie którego są Suwałki i Łomża.

Czytaj też: W 2016 r. wśród inwestycji Podkarpacia muzeum Polaków ratujących Żydów

Zieliński skomentował na konferencji wcześniejsze opinie regionalnych polityków PO, którzy po głosowaniu nad ustawą budżetową państwa na 2016 r. ocenili, że posłowie PiS głosowali przeciwko interesom regionu, bo odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez PO. Posłowie PO proponowali, by w poprawkach znalazło się 10 mln zł na przygotowania do S19, kolejne 10 mln zł na mające powstać w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru, 10 mln zł na modernizację linii kolejowej E75 Rail Baltica Białystok-Trakiszki, 10 mln zł na drogę ekspresową S61 na odcinku od Suwałk do granicy z Litwą oraz 5 mln zł na prace projektowe nad obwodnicą Łomży na S61.

Wszystkie te poprawki nie uzyskały akceptacji w Sejmie. Przewodniczący podlaskiej PO poseł Robert Tyszkiewicz komentował wówczas, że "posłowie podlaskiego PiS-u w czasie kampanii wyborczej mieli usta pełne frazesów o wspieraniu Polski Wschodniej - kompletna kompromitacja ich obietnic nadeszła bardzo szybko, bo już 3 miesiące później podlascy posłowie PiS zagłosowali przeciwko przeznaczeniu niewielkich w skali państwa środków na rozpoczęcie czy kontynuację strategicznych inwestycji w naszym województwie".

Zieliński opinie PO nazwał w poniedziałek "hipokryzją". "Ten budżet, który uchwaliliśmy, w jego zasadniczych zrębach, jest budżetem przygotowanym przez Platformę Obywatelską. My go na tyle, na ile mogliśmy, skorygowaliśmy. Przede wszystkim zostały tam przewidziane środki finansowe na ważny program społeczny 500 plus. Dokonaliśmy kilku innych mniejszych czy większych, ale na ogół niedużych korekt i ten budżet został uchwalony. W tym budżecie, który przygotowała Platforma Obywatelska z PSL nie było środków na te cele, które teraz pojawiły się w poprawkach" - mówił dziennikarzom Zieliński.

Dodał, że zgłaszanie przez PO poprawek do - jak to określił - "swojego projektu budżetu jest fałszem, który musi zostać zdemaskowany". Podkreślił również, że poprawki dotyczyły inwestycji, których PO nie zrealizowała w trakcie swoich rządów, a teraz zgłasza "propagandowe" poprawki.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.