PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie

  • PAP    31 stycznia 2014 - 18:15
Inwestycje w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie

15 mln zł kosztowały inwestycje w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie (Śląskie). Placówka zyskała m.in. 4 nowoczesne sale operacyjne i centralną sterylizatornię. W tym celu wykonano przybudówkę do zabytkowego, liczącego 110 lat gmachu.
"Ta inwestycja pokazuje, że tradycja może świetnie uzupełniać się z nowoczesnością, bo oferuje standard godny XXI wieku. To ogromny krok naprzód, który oznacza większy komfort i bezpieczeństwo pacjentów" - powiedział podczas piątkowej uroczystości otwarcia inwestycji prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

W nowoczesnym, dwukondygancyjnym budynku znajdują się cztery sale operacyjne oddziałów: ortopedyczno-chirurgicznego, chirurgii, okulistyki i ginekologiczno - położniczego. W budynku są także sale specjalne - informatyczna i do obserwacji. W pierwszej lekarze opisują przebieg operacji, a w drugiej monitorują stan pacjentów po zabiegu.

Na parterze bezpośrednio pod blokami operacyjnymi powstała nowoczesna sterylizatornia. Wykonywana tam jest dezynfekcja i sterylizacja parowa sprzętu medycznego - instrumentarium chirurgiczne i sprzęt anestezjologiczny. W ten sposób wysterylizowane narzędzia najkrótszą i najbezpieczniejszą drogą trafiają na blok operacyjny. Jak podkreślano, zmniejsza to ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych.

Dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich Jerzy Szafranowicz zaznaczył, trwająca blisko 2 lata inwestycja była trudna ze względu na zabytkowy charakter głównego budynku - budowa odbywała się pod nadzorem konserwatora zabytków. Zespół składa się z kilkunastu budynków, część z nich to zabytki. "To rzeczywiście utrudnia zarządzanie, zwiększa koszty, ale musimy sobie radzić" - mówił.

Wybudowanie przybudówki to koszt 10 mln zł, sfinansowane ze środków własnych szpitala, 4 mln przekazał chorzowski samorząd, który jest jego organem prowadzącym. Kolejne 5 mln zł kosztowało wyposażenie, które zakupił szpital. Dyrektor Szafranowicz przyznał, że placówka ma długi, ale inwestycje są i będą konieczne. "Mamy płynność finansową, obsługujemy swoje zadłużenie. Mógłbym nie inwestować i spłacić zadłużenie, ale placówka musi się rozwijać, by sprawnie funkcjonować" - powiedział.

Zespół Szpitali Miejskich planuje kolejną inwestycję - budowę nowego obiektu na terenie przy ulicy Strzelców Bytomskich, do którego przeniosą się z ulicy Karola Miarki oddziały hematologiczny i wewnętrzny z pododdziałem geriatrycznym.
"To oznacza, że zaczniemy ostatni etap centralizacji szpitala. Dzięki temu wszystkie świadczone przez nas usługi medyczne będą skupione w jednym miejscu, co nie tylko usprawni pracę szpitala, ale i będzie wygodniejsze dla naszych pacjentów" - zaznaczył dyrektor Szafranowicz. Roczne oszczędności szpitala z tego tytułu są szacowane na 800 tys. zł.

Zakłada się, że nowy budynek zostanie oddany do użytku wiosną 2015 roku. W zmodernizowanym budynku przy ul. Karola Miarki funkcjonować będzie z kolei prowadzony przez zewnętrzny podmiot Śląski Instytut Matki i Noworodka.

Przedstawiciele Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) i Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka (SIMIN) podpisali umowy na dzierżawę szpitala przy ulicy Karola Miarki na okres piętnastu lat. Będą tam świadczone usługi w zakresie położnictwa, ginekologii i neonatologii.

Budowa nowego obiektu przez Zespół Szpitali Miejskich ma być sfinansowana z czynszu dzierżawnego oraz kwoty przekazanej placówce jako zadośćuczynienie w związku z niewywiązaniem się przez Śląski Instytut Matki i Noworodka z planów budowy nowego obiektu na terenie szpitala.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.