PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje za ponad 2,5 mld zł w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej

  • pap    30 grudnia 2014 - 07:39
Inwestycje za ponad 2,5 mld zł w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej

fot.strefa.gda.pl

W 2014 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała 35 zezwoleń na działalność dla inwestorów, którzy zapowiadali projekty o łącznej wartości ponad 2,5 mld zł oraz deklarowali utworzenie ponad 1 tys. nowych i utrzymanie ponad 6,1 tys. miejsc pracy.
Jak poinformowała Iwona Paliszewska z Biura Zarządzania Projektami Inwestycyjnymi Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z. o.o. (PSSE), w 2014 roku strefa wydała 35 zezwoleń na działalność dla inwestorów, którzy zapowiadali projekty o łącznej wartości ponad 2,5 mld zł oraz deklarowali utworzenie ponad 1 tys. nowych i utrzymanie ponad 6,1 tys. miejsc pracy.

Wszystkie zostały wydane w pierwszym półroczu, przed zmianami przepisów w zakresie wysokości pomocy publicznej.

Podano, że trwają dwa kolejne postępowania przetargowe, które pod koniec roku lub na początku przyszłego mogą przynieść nowe zezwolenia.

Czytaj: Suwalska Strefa Ekonomiczna się rozrasta

Prezes PSSE Teresa Kamińska przyznała, że "2014 był dobrym rokiem, zarówno pod względem wielkości zainwestowanego kapitału jak i liczby stworzonych miejsc pracy".

Zaznaczyła, że udało się też zrealizować wiele trudnych projektów, jak np. zagospodarowanie i modernizacja infrastruktury na terenie po byłej Stoczni Gdynia.

Czytaj: Jacek Socha: Polska powinna być wielką strefą ekonomiczną

Powiedziała, że są też "bardzo dobre prognozy na rozwój Bałtyckiego Parku Nowych Technologii (realizowanego przy współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym), który ma być oddany w przyszłym roku".

Bałtycki Park Nowych Technologii ma prowadzić działalność związaną z przemysłem stoczniowym. Inną wyspecjalizowaną podstrefą PSSE jest Gdański Park Naukowo-Technologiczny, który wspiera głównie przedsiębiorców z dziedzin biotechnologii, energetyki oraz telekomunikacji.

Jak poinformowano, w drugim półroczu 2014 r. prowadzone były rozmowy dotyczące kilkunastu potencjalnych nowych projektów, które mogą zostać zrealizowane na terenie PSSE.

Strefa liczy zarówno na duże projekty innowacyjne, jak i przedsięwzięcia bardziej tradycyjne, których efektem mogą być nowe miejsca pracy.

W pierwszym kwartale nowego roku planowane jest wydanie inwestorom nie mniej niż pięciu zezwoleń na działalność o łącznych nakładach w granicach 60 - 65 mln zł. Mają to być projekty z branży papierniczej, metalowej, budowlanej i produkcji środków opatrunkowych.

Kamińska uważa, że "2015 rok zapowiada się dla PSSE optymistycznie". Oceniła, że 2015 rok "będzie bardziej obfitował w reinwestycje niż w wielkie nowe inwestycje".

Obecnie PSSE czeka na rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zmiany granic Pomorskiej SSE, które spowoduje objęcie granicami terenu o powierzchni ponad 3 hektarów w Kowalewie Pomorskim (woj. kujawsko-pomorskie).

Kolejny wniosek o rozszerzenie ma zostać złożony do Ministerstwa Gospodarki na początku 2015 roku i ma dotyczyć lokalizacji w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Jedną z największych inwestycji, które będą realizowane na terenie PSSE, na którą wydano pozwolenie w br. jest projekt inwestycyjny Soda Polska Ciech S.A. z Inowrocławia.

Spółka uzyskała w tym roku dwa zezwolenia a łączne deklarowane nakłady inwestycyjne wynoszą 240 mln zł. Inwestycja związana jest z rozbudową istniejącego zakładu produkcyjnego Soda-Mątwy S.A. w Inowrocławiu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: