PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycyjny awans Warszawy

  • GK    8 października 2013 - 15:34

Warszawa awansowała w globalnym rankingu największych miast pod względem inwestycji w nieruchomości z 52. miejsca w ubiegłym roku na pozycję 47.
Nowy Jork został największym rynkiem inwestycyjnym świata trzeci rok z rzędu. W ciągu 12 miesięcy do końca II kw. 2013 r. wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne wzrósł o 39 proc. do poziomu 49,2 mld dolarów. Londyn z inwestycjami o wartości 32,3 mld dolarów i wzrostem o 6 proc. utrzymał drugą pozycję w rankingu.

Najszybszy wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne spośród 25 miast na najwyższych pozycjach w rankingu odnotowano w Los Angeles, które wyprzedziło Tokio zajmując trzecie miejsce. W ciągu 12 miesięcy do końca II kw. 2013 r. globalne przepływy kapitału wyniosły 170,7 mld dolarów.

Londyn jest nadal największym rynkiem inwestycyjnym w nieruchomości biurowe, natomiast Hongkong - w nieruchomości handlowe. Los Angeles jest najbardziej atrakcyjną lokalizacją pod względem inwestycji w nieruchomości magazynowe, a Nowy Jork pod względem inwestycji w sektorze wielorodzinnym i hotelowym.

Wykres prezentujący najbardziej atrakcyjne miasta pod względem inwestycji w nieruchomości z wyłączeniem terenów inwestycyjnych publikujemy w dziale.

Z corocznego raportu firmy Cushman & Wakefield „Winning in Growth Cities" wynika, że w minionych 12 miesiącach wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne na całym świecie wzrósł o 16,7 proc. do poziomu 649 mld dolarów, przy czym najwięcej zainwestowano w Nowym Jorku.

W ciągu roku do czerwca 25 miast zajmujących najwyższe pozycje w rankingu zwiększyło swój udział w rynku z 53 proc. do 55 proc. przy wzroście wartości inwestycji o 20,7 proc. w porównaniu ze wzrostem o 12,1 proc. dla pozostałych miast.

Inwestorzy nadal preferują tę grupę miast ze względu na niski poziom ryzyka inwestycyjnego, ale wzrasta zainteresowanie również innymi lokalizacjami, o czym świadczy spadek udziału w rynku 25 największych miast z 58 proc. w I kw. 2013 r. do 50 proc. w II kw. 2013 r.

W porównaniu z ubiegłym rokiem w rankingu 25 miast zajmujących najwyższe pozycje wystąpiły niewielkie zmiany - Pekin i Sztokholm spadły w zestawieniu, natomiast awansowały miasta amerykańskie i niemieckie, w tym Denver i Frankfurt.

Największy wzrost w rankingu odnotowały miasta Austin, Mediolan, Las Vegas, Montreal i Tampa. W pierwszej 25 najszybciej rosnących rynków znalazło się aż 15 miast w Ameryce Północnej: 14 z USA oraz Montreal w Kanadzie, głównie ze względu na wcześniejsze oznaki ożywienia gospodarczego i wielkość kapitału krajowego na rynku północnoamerykańskim.

W grupie 25 najlepszych lokalizacji znalazły się również cztery miasta europejskie (Mediolan, Frankfurt, Berlin i Hamburg) oraz sześć miast z regionu Azji i Pacyfiku (Seul, Perth, Brisbane, Sydney, Nagoja i Osaka).

Natomiast w pierwszej dziesiątce największy spadek z czwartego miejsca w ubiegłym roku na ósmą pozycję odnotował Paryż ze względu na mniejszą liczbę zawartych większych transakcji. W rankingach spadły również inne ważne miasta, w tym Toronto i Chicago, a także chińskie miasta: Szanghaj, Pekin, Kanton, Chengdu i Tiencin, w których wartość transakcji inwestycyjnych z wyłączeniem gruntów inwestycyjnych zmniejszyła się o 40 proc. lub więcej.

Wynika to raczej z ograniczenia wydatków krajowych niż zagranicznych. W porównaniu z ubiegłorocznymi zestawieniami na niższych pozycjach znalazło się również szereg miast europejskich, w tym Petersburg, Stambuł i Budapeszt.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kamol, 2013-10-16 12:38:02

    Akurat to co się teraz dzieje w okolicach Warszawy, jak najbardziej sprzyja inwestowaniu. Kto by pomyślał, że ceny mogą być takie? Jartom ma hale w wawie, w jankach, w nadarzynie... Wszędzie można kupić dobre nieruchomości. Czemu zatem ludzie z tego nie korzystają?