PARTNER PORTALU
  • BGK

IPN opuszcza budynek w centrum miasta

  • PAP    17 sierpnia 2012 - 10:59

Katowicki oddział IPN wyprowadza się z dotychczasowej siedziby w centrum miasta. Do 10 września z ul. Kilińskiego przeniesie się do innej dzielnicy - Józefowca, gdzie od 2001 r. działa już Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów.
Przeprowadzka była możliwa po zakończeniu rozbudowy siedziby przy ul. Józefowskiej. Rozbudowa była podyktowana koniecznością właściwego zabezpieczenia ponad 6 tys. metrów bieżących archiwaliów, do tej pory przechowywanych poza Oddziałowym Biurem Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów - wyjaśniła Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN w Katowicach. Pierwsza część przeprowadzki została przeprowadzona między 9 a 20 lipca. Teraz trwa druga, która zakończy się 10 września.

Koszt rozbudowy obiektu magazynowo-biurowego przy Józefowskiej pokryła centrala IPN; zamknął się on w kwocie 12,6 mln zł. "Łącznie z już istniejącymi magazynami pozwoli to na pełne zabezpieczenie archiwaliów, stanowiących drugi, po Warszawie, zasób w Polsce i liczący ponad 12 tys. metrów bieżących" - poinformowała Kobylańska. Powierzchnia rozbudowanej siedziby wynosi prawie 2,5 tys. m kw., podczas gdy powierzchnia siedziby przy ul. Kilińskiego wynosiła 1,6 tys. m kw.

W opuszczanym przez IPN budynku przy ul. Kilińskiego przed laty znajdowała się komenda Milicji Obywatelskiej. Gmach był przez IPN użytkowany na podstawie umowy z Wojskową Agencją Mieszkaniową. Miesięczne koszty eksploatacji budynku z tytułu samej tylko umowy użyczenia zamykały się kwotą 17 tys. zł.

Budynek przy Kilińskiego wymaga generalnego remontu, nie był odnawiany od powstania w 1904 r. Koszty doprowadzenia budynku do właściwego stanu, pod nadzorem konserwatora zabytków, szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.

"Ponadto z uwagi na brak właściwych pomieszczeń i niemożność przekształcenia już istniejących na pomieszczenia magazynowe, dotychczasowa siedziba oddziału nie była przystosowana do przechowywania zasobów archiwalnych, z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa"- powiedziała Kobylańska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.