PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak Katowice prześcignęły Frankfurt i Rotterdam?

  • AW    8 kwietnia 2016 - 09:58
Jak Katowice prześcignęły Frankfurt i Rotterdam?
Przyciągamy nowych inwestorów i dbamy o tych, którzy już tu są – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa (fot.PTWP)

– Wśród przedsiębiorców widać trend dążenia do czegoś nowego, również redukcji kosztów. W Polsce jest taniej, a jakość pracy jest podobna, jeśli nie wyższa niż w miastach Europy Zachodniej. Region śląski jest wybitnym przykładem przyciągania inwestorów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W ostatnim raporcie "Europejskie miasta i regiony przyszłości” fDi Magazine – dwumiesięcznika z grupy Financial Times – Katowice znalazły się w piątce dużych miast, które najlepiej przyciągają zagraniczny biznes. W rankingu sprawdzono około 300 europejskich miast pod względem potencjału gospodarczego, wykształcenia mieszkańców, infrastruktury i nastawienia lokalnych władz do biznesu.

Katowice wypadły lepiej niż np. Rotterdam czy Frankfurt. Zdaniem Marcina Krupy, prezydenta Katowic, to efekt z jednej strony dobrej współpracy jego miasta z biznesem i nauką, a z drugiej – szukania przez inwestorów nowych lokalizacji.

– Przyciągamy nowych inwestorów i dbamy o tych, którzy już tu są – to oni bowiem rozrastają się, przenoszą swoje oddziały do Katowic i to bardzo dobrze rokuje na przyszłość – mówi Marcin Krupa.

Jak dodaje, miasto właśnie przygotowuje nowy program gospodarczy.

– Zależy nam, by przemysł biurowy się rozrastał, ale chcemy też kłaść nacisk na to, by powstawały nowe miejsca pracy w branżach produkcyjnych, przemysłowych – w przemyśle opartym na nowych technologiach – kontynuuje prezydent Katowic.

Jego zdaniem przemysł wydobywczy oraz związany z nim przemysł maszyn górniczych przeżywają kryzys i potrzeba „wentyla bezpieczeństwa” w postaci nowych miejsc pracy.

Krupa zapowiada też intensyfikacje inwestycji we wschodnich poprzemysłowych dzielnicach Katowic, mających na celu „odrodzenie” zdekapitalizowanej tamtejszej infrastruktury.

Cała rozmowa z prezydentem Marcinem Krupą w wideo poniżej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.