Jak ożywić tereny poprzemysłowe?

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
  • 29-03-2012
  • drukuj
W Polsce nie istnieją odpowiednie mechanizmy instytucjonalne i prawne, takie jak w zachodniej Europie, które pozwoliłby samorządom na sprawniejsze rewitalizowanie terenów poprzemysłowych.
Jak ożywić tereny poprzemysłowe?

Ich rola w zasadzie ogranicza się do funkcji informacyjnych – ocenił Jerzy Ziora, dyrektor wydziału ochrony środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego (zabierz głos/oceń marszałka).

Ziora poinformował, że urząd marszałkowski, wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa, przygotowuje ogólnodostępną platformę informacji o terenach poprzemysłowych.

Czytaj też: Rewitalizacyjny biznes przynosi efekty 

Zaznaczył, że gminy zazwyczaj nie posiadają pełnej wiedzy o terenach poprzemysłowych.

- Bardzo ubogi jest zwłaszcza stan wiedzy o problemach środowiskowych. Gminy mają bardzo ogólne informacje i zazwyczaj podejrzewają, że teren jest zanieczyszczony. Staramy się korzystać ze wszystkich dostępnych informacji i nakładać informację środowiskową na informację przestrzenną - powiedział Ziora.

- Obecnie mamy w bazie ponad 700 obszarów. Jesteśmy jednymi z pierwszych w Polsce, którzy chcą skatalogować tereny poprzemysłowe w taki sposób. Żeby zająć się jakimś problemem, trzeba go wcześniej opisać - dodał.

Więcej na ten temat tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE