PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak ożywić tereny poprzemysłowe?

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    29 marca 2012 - 12:13
Jak ożywić tereny poprzemysłowe?

W Polsce nie istnieją odpowiednie mechanizmy instytucjonalne i prawne, takie jak w zachodniej Europie, które pozwoliłby samorządom na sprawniejsze rewitalizowanie terenów poprzemysłowych.
Ich rola w zasadzie ogranicza się do funkcji informacyjnych – ocenił Jerzy Ziora, dyrektor wydziału ochrony środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego (zabierz głos/oceń marszałka).

Ziora poinformował, że urząd marszałkowski, wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa, przygotowuje ogólnodostępną platformę informacji o terenach poprzemysłowych.

Czytaj też: Rewitalizacyjny biznes przynosi efekty 

Zaznaczył, że gminy zazwyczaj nie posiadają pełnej wiedzy o terenach poprzemysłowych.

- Bardzo ubogi jest zwłaszcza stan wiedzy o problemach środowiskowych. Gminy mają bardzo ogólne informacje i zazwyczaj podejrzewają, że teren jest zanieczyszczony. Staramy się korzystać ze wszystkich dostępnych informacji i nakładać informację środowiskową na informację przestrzenną - powiedział Ziora.

- Obecnie mamy w bazie ponad 700 obszarów. Jesteśmy jednymi z pierwszych w Polsce, którzy chcą skatalogować tereny poprzemysłowe w taki sposób. Żeby zająć się jakimś problemem, trzeba go wcześniej opisać - dodał.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.