PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak przeprowadzić dobrą rewitalizację?

  • Piotr Toborek    31 marca 2015 - 00:01
Jak przeprowadzić dobrą rewitalizację?
Rewitalizacja w Łodzi obejmuje m.in. tereny wokół dworca kolejowego - fot.lodz.pl

Rewitalizacja centrów polskich miast ma być jednym z głównych zadań rozpoczętej właśnie unijnej perspektywy. Nie będzie to jednak zadanie łatwe, bo wymagania są wygórowane.
Co najmniej 25 mld zł będzie do wydania w ciągu najbliższych siedmiu lat na programy rewitalizacji miast. To początek znacznie dłuższego działania, dzięki któremu ma poprawić się jakość życia ich mieszkańców.

Pieniądze wydają się ogromne, ale biorąc pod uwagę, że starać się może o nie prawie 900 miast, a rewitalizacja to niezwykle kosztowne działanie, można powiedzieć, że nie wystarczy ich dla wszystkich.

Dlatego eksperci podkreślają, że najlepsze efekty przyniesie koncentracja na najbardziej potrzebujących ośrodkach.

Trzeba przy tym pamiętać, że rewitalizacja to nie remont ulic i budynków, lecz znacznie szersze działania.

– Bardzo dobrze zrozumiała to premier Bieńkowska, mówiąc, że nie chodzi o remonty kamienic, że to są zjawiska dużo bardziej kompleksowe, ekonomiczno-społeczne – mówił agencji informacyjnej Newseria Biznes Grzegorz Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Jak mówi Jarosław Ogrodowski z Biura Rewitalizacji miasta Łodzi, prowadzącego pilotażowy program rewitalizacyjny, na którym wzorować się ma cała Polska, wiele projektów, które wcześniej realizowano pod hasłem rewitalizacji dzisiaj nie ma szans na wsparcie.

– Taki projekt jak rewitalizacja ulicy Marszałkowskiej w Warszawie dzisiaj nie przejdzie, bo po pierwsze rewitalizacji będą poddawane tylko obszary zaniedbane, a takim Marszałkowska na pewno nie była, a po drugie chodzi o większe obszary miasta, a nie poszczególne domy czy ulice.

Jak wynika z ekspertyzy przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przez pracowników Instytutu Rozwoju Miast pod kierunkiem dr. Wojciecha Jarczewskiego, głównym błędem, jaki popełniano do tej pory w tworzeniu lokalnych programów rewitalizacji, był brak zarysowania jasnej, zrozumiałej dla mieszkańców, koncepcji rewitalizacji. Słabe konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogli tylko komentować zaproponowane rozwiązania, a nie uczestniczyć w partycypacyjnym formułowaniu celów i projektów.

Tymczasem Unia Europejska zmieniła, swoje podejście do rewitalizacji miast.

Jacek May z Biura Planowania Przestrzennego woj. łódzkiego podkreśla, że Unia Europejska za kompleksową rewitalizację uznaje jedynie działania łączące aspekt społeczny (aktywizacja mieszkańców, wyjście z obszaru wykluczenia społecznego), gospodarczy (zmiana funkcji gospodarczej danego terenu), przestrzenny (budowa dróg, placów, rynków) i wartość techniczną (odnowa obiektów).

– Rewitalizacja to znacznie bardzie złożone zadania niż remont czy rewaloryzacja i często nadużywamy tego określenia – mówi May. – W wymiarze przestrzennym to kompleksowe działania na dużych obszarach miejskich, ale kompleksowość tych działań wymaga także restrukturyzacji społecznej takiego obszaru – dodaje.

Bez aspektu społecznego nie można więc mówić o rewitalizacji, a z tym ostatnim jeszcze do niedawna mieliśmy problem. Zdaniem Maya miasta skupiały się na stronie inwestycyjnej, a aspekt społeczny był niedowartościowany.×
KOMENTARZE (2)

  • Ryszard Kmieć., 2015-03-31 13:25:06

    Dzień Dobry.Powiem swoimi słowami jako współautor Lokalnej Inicjatywy Mieszkańców aspekt społeczny rewitalizacji.Uchronimy się tym samym od tworzenia =dzielnic slamsów gett. Przykłady są proszę zobaczyć jak funkcjonują dzielnice wykluczonych w miastach .Dając szansę pracy na lokalnym polu w lokalnej... dzielnicy ludzie naprawdę mogą wiele.Starych drzew się nie przesadza ale chroni.Dzielnice to Ludzie kultura i pamieć o przodkach.Tylko dać szansę a będzie dobrze.Kamienice nie mówią. Ludzie tak tylko lokalna władza winna wsłuchiwać się w ich Głos.Już w niektórych miastach tak JEST/Pozdrawiam wykluczonych.  rozwiń
  • Jan Jekielek jekielej@aol, 2015-03-31 13:08:18

    Czy w zdrowym rozsadku sa jakies trudnosci? Wymagania UE sa intuicyjnie oczywiste, a dodawanie np. reputacji wydaje sie byc delikatnie mowiac jakimstam kwiatkiem do kozucha. Dajcie wiodaca role biznesowi z szerokim jak w Ameryce dopuszczeniem malego biznesu ktory poki co w Polsce dziwnie za maluski.... Zaczac mozna od tego czego nie robic jak np urzedniczo kierowanych finansowych studni bez dna - stadionow na pokaz czy tez nieznanej jakosci autostrad na ktorych nadal brak rutynowej obecnie na swiecie bezdotykowej technologii placenia.  rozwiń