PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak Warszawa i Łódź kuszą arabskich inwestorów

  • PAP    26 czerwca 2015 - 19:25
Jak Warszawa i Łódź kuszą arabskich inwestorów
Obraz z kamery on-line na dworzec Łódź Fabryczna (fot. dworzec.lodz.pl)

Prawie 20 ha terenów wokół dworca Łódź Fabryczna oraz dwa wysokościowce, część Placu Defilad i błonia wokół Stadionu Narodowego - to nieruchomości, którymi władze Łodzi i Warszawy chcą wspólnie zainteresować inwestorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
"Reprezentacja ZEA jakiś czas temu złożyła wizytę w naszym kraju. W trakcie spotkania z ministrem gospodarki wyrazili zainteresowanie prestiżowymi inwestycjami w niektórych miastach Polski. Postanowiliśmy zatem, pierwszy raz w historii, wspólnie z Warszawą złożyć ofertę dotyczącą inwestycji w centrach obu naszych miast" - poinformował wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak.

Co polskie miasta proponują inwestorom z Bliskiego Wschodu?

W spotkaniu z dziennikarzami w byłej łódzkiej elektrociepłowni EC1 udział wziął również wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który podkreślił, że nieprzypadkowo oba miasta chcą zaoferować arabskim inwestorom tereny położone w pobliżu dworców kolejowych.

"Połączenie autostradowe zbliżyło nasze miasta, ale pod kątem inwestycji kluczowa jest budowa linii kolejowej" - wyjaśnił Olszewski.

W ramach wspólnej oferty inwestycyjnej Warszawa zaoferowała dwa wysokościowce w pobliżu Dworca Centralnego (jeden miejski, drugi PKP; każdy o powierzchni powyżej 100 tys. m2), projekt zagospodarowania części Placu Defilad od strony Al. Jerozolimskich (projekt miasta i PKP) oraz zagospodarowanie położonych blisko Dworca Wschodniego i Dworca Stadion terenów wokół Stadionu Narodowego.

Łódź oferuje natomiast inwestorom 19 ha terenów - miejskich, prywatnych i należących do PKP - wokół nowego dworca kolejowego Łódź Fabryczna.

Decyzja o tym, czy i gdzie Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydują się zainwestować w Polsce, może zapaść już we wrześniu. W okresie wakacyjnym delegacja ZEA, złożona z przedstawicieli rządu i spółki zajmującej się nieruchomościami, ma bowiem znów odwiedzić w Polskę. W czasie tej wizyty ministerstwo gospodarki ma przedstawić lokalizacje i oferty inwestycyjne w Polsce.

W przyszłym tygodniu władze Łodzi i Warszawy mają natomiast podpisać formalną umowę o współpracy.

"Podpiszemy porozumienie, które będzie kolejnym krokiem budowania duopolis" - powiedział Olszewski.

Czytaj też: Uzdrowisko Ustroń atrakcyjne dla gości z Kuwejtu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ben, 2015-06-29 09:09:56

    Do q: przecz z arabską kasą!
  • q, 2015-06-28 18:39:50

    Po co sprowadzać do nas arabusów?