PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak Wrocław odnawia stare kamienice

  • PAP    5 września 2013 - 11:30
Jak Wrocław odnawia stare kamienice

Do końca 2013 r. we Wrocławiu zaplanowano na kapitalne remonty starych kamienic w śródmieściu ponad 7 mln zł. Od sześciu lat gmina zainwestowała w rewitalizację tej części miasta prawie 170 mln zł, a prawdziwy blask odzyskało ponad 150 budynków.
Jak poinformowała rzecznik Zarządu Zasobów Komunalnych we Wrocławiu Urszula Hamkało, prace w ramach programu o nazwie Rewitalizacja Wrocławskich Kamienic będzie kontynuowana.

"Zależy nam, by starsza część miasta, która praktycznie od czasów wojny nie była kompleksowo remontowana, wreszcie mogła odzyskać swój blask. W ostatnich latach najwięcej zrobiono na osiedlu Nadodrze, następne będą kamienice w innych częściach Śródmieścia" - dodała Hamkało.

Osiedle Nadodrze po trzech latach kompleksowych remontów, które sprowadzają się przede wszystkim od odrestaurowania elewacji według pierwotnej dziewiętnastowiecznej formy, zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie na najlepszą rewitalizację zabytkowej substancji miejskiej - City to City Barcelona FAD Award 2013. Główna nagroda przypadła zabytkowemu osiedlu w szkockim Glasgow.

Remonty nie polegają wyłącznie na odrestaurowaniu elewacji, bo wymieniana jest również stolarka drzwiowa i okienna, piony kanalizacyjne, stropy, dachy. Wszystko zależy od kosztów i możliwości finansowych wspólnot mieszkaniowych. Dba się nawet o takie detale, jak założenie odpowiednich siedlisk na ptasie gniazda.

"W budynkach, w których gmina ma większościowy lub całkowity udział, łatwiej o decyzję o kosztownym remoncie. Gmina udziela jednak dobrego kredytu tym wspólnotom, które chcą się na taki remont zdecydować i współfinansować koszty" - powiedział Hamkało.

W poprzednim okresie programowania budżetu europejskiego sporo pieniędzy na rewitalizację wrocławskiego śródmieścia pozyskano z programu RPO dla Dolnego Śląska na lata 2008-2013. Podobne cel przyświeca gminie w kolejnej transzy podziału funduszy europejskich w latach 2014-2020.

Śródmieście położone jest na prawym brzegu Odry. Zachodnia część dzielnicy leży między Odrą i tzw. starorzeczem Odry, obejmując najstarszą część miasta m.in. Ostrów Tumski, Ołbin, Nadodrze. Wschodnią część Śródmieścia tworzy tzw. Wielka Wyspa, czyli osiedla otoczone rzeką i kanałami m.in. Zalesie, Zacisze, Sępolno i Biskupin. W tej części Wrocławia mieszka prawie 150 tysięcy osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.