PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak zmieni się łódzki dworzec w 2012 roku?

  • PAP    31 grudnia 2011 - 08:55
Jak zmieni się łódzki dworzec w 2012 roku?

Demontaż linii kolejowych, przeniesienie podziemnych instalacji oraz prace ziemne przy wykopie pod tunel i stację kolejową - takie plany na 2012 rok ma wykonawca nowego dworca Łódź Fabryczna.
- W tej chwili nie jest jeszcze możliwe określenie dokładnych dat rozpoczęcia kolejnych prac. Jest to uzależnione od wielu czynników, m.in. uzyskania niezbędnych pozwoleń - poinformowała rzecznik prasowy wykonawcy Katarzyna Rumowska.

Czytaj też: Rozbiórka na dworcu Łódź Fabryczna

Od kilku tygodni dworzec jest już zamknięty i ogrodzony. Przed świętami Bożego Narodzenia znad wejścia usunięto podświetlony napis "Łódź Fabryczna". Dla mieszkańców Łodzi (zabierz głos/oceń prezydent) było to symboliczne rozpoczęcie prac przy przebudowie dworca. Dyrektor PKP w Łodzi Grzegorz Nita wyjaśnił jednak, że na właściwe prace przy rozbiórce starego budynku trzeba poczekać.

- Nie ma jeszcze pozwolenia. Trwają w tej chwili prace nad dokumentacją związaną z rozbiórką budynku dworca. Właściwe prace rozbiórkowe na pewno rozpoczną się na wiosnę - powiedział Nita.

Zdemontowany w grudniu neon "Łódź Fabryczna" pojawił się nad głównym wejściem na perony w ramach poprzedniej modernizacji dworca przeprowadzonej w latach 1972-1974.

Czytaj też: Łódź Fabryczna już bez neonu

Nowy dworzec Łódź Fabryczna ma mieć osiem torów i cztery perony - 16,5 m pod ziemią. Ponad dworcem kolejowym ma powstać sieć podziemnych ulic i część dworca autobusowego. W północnej części dworca znajdą się przystanki przesiadkowe autobusów miejskich, regionalnych i dalekobieżnych.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Torpol, Astaldi SpA, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych "Intercor" oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w Mińsku Mazowieckim. Otwarcie nowego dworca i węzła komunikacyjnego planowane jest na 2015 rok. Inwestycja współfinansowana przez UE ma kosztować ponad 1,75 mld zł.

Czytaj też: Znany wykonawca dworca Łódź Fabryczna

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.