PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaka przyszłość czeka dworce w Olsztynie? Pozarządowcy pytają zarząd PKP

  • MIW    3 lutego 2016 - 10:24
Jaka przyszłość czeka dworce w Olsztynie? Pozarządowcy pytają zarząd PKP
Dworzec kolejowy w Olsztynie ma się zmienić. Jak będzie wyglądał? (Fot. : www.pasazer.utk.gov.pl).

• Forum Rozwoju Olsztyna chce, by PKP upubliczniły projekty remontu dwóch dworców. 
• Stowarzyszenie ma pretensje do miejskich urzędników, że ci tego nie zrobili.
• Organizacje pozarządowe nawołują do publicznej debaty nad wyglądem i funkcjonalnością dworców.
Forum Rozwoju Olsztyna wystąpiło do PKP o udostępnienie opinii publicznej projektów remontu dworca Głównego i Dworca Zachodniego w Olsztynie. Przy okazji pozarządowcy wbili szpilę lokalnym urzędnikom zarzucając im, że choć sami zapoznali się z projektem remontu Dworca Głównego, to ani sami go nie upublicznili, ani nie zachęcili do tego przedstawicieli PKP. To zresztą nie pierwszy raz, gdy Forum zabiera głos w sprawie remontu olsztyńskich dworców PKP.

Skierowanie przez Forum Rozwoju Olsztyna pisma do Mirosława Pawłowskiego, p.o. prezesa zarządu PKP ma związek z planami zachowania obecnie istniejącego budynku Dworca Głównego oraz decyzją o ponownym przesunięciu terminu rozpoczęcia remontu Dworca Zachodniego. Samorządowcy chcą, by spółka udostępniła projekty remontu obu tych obiektów oraz umożliwiła mieszkańcom Olsztyna zgłoszenie uwag, co do ich wyglądu i funkcjonalności.

- Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że zaangażowanie lokalnych stowarzyszeń nie zastąpi działań radnych oraz pracowników Urzędu Miasta odpowiedzialnych za kształtowanie wyglądu przestrzeni publicznej. Niejednokrotnie sami pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa przyznawali, że widzieli projekt remontu Dworca Zachodniego. Niestety go nie upublicznili, ani w żaden sposób nie próbowali zachęcać PKP SA, aby spółka udostępniła materiały prezentujące wygląd budynku po remoncie (a przynajmniej nic nie wiemy o podjęciu próby takich działań) – pisze w przesłanym do mediów oświadczeniu Krzysztof Suchowiecki, wiceprezes Forum Rozwoju Olsztyna.

Jak dodaje Suchowiecki, w ubiegłym roku PKP wprowadziły zmiany w projekcie remontu Dworca Zachodniego, co świadczy o tym, iż gdyby projekt został upubliczniony z odpowiednim wyprzedzeniem, mieszkańcy Olsztyna najprawdopodobniej mieliby możliwość zgłoszenia swoich uwag, a PKP możliwość ich uwzględnienia.

Być może taka możliwość nadal istnieje – termin rozpoczęcia remontu był już wielokrotnie przesuwany i tak naprawdę nie wiadomo, czy nie dojdzie do kolejnych opóźnień. W przypadku Dworca Głównego, prace projektowe znajdują się prawdopodobnie na wczesnym etapie i dlatego tym bardziej wskazane jest rozpoczęcie publicznej debaty nad jego wyglądem i funkcjonalnością.

- Czy do takiej dyskusji dojdzie, zależeć będzie od woli PKP SA, ale również aktywności urzędników, radnych i samego prezydenta Olsztyna. Mieszkańcy niejednokrotnie dawali sygnały, że są zainteresowani przyszłością dworców w Olsztynie. Teraz czas na działania osób faktycznie podejmujących decyzje. Jeśli znowu skończy się na tłumaczeniu, że los dworców kolejowych w Olsztynie zależy tylko i wyłącznie od PKP, będzie to oznaczać, iż naszym samorządowcom i urzędnikom tak naprawdę nie zależy na ich wyglądzie i funkcjonalności – argumentuje Suchowiecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.