PARTNER PORTALU
  • BGK

Jakie będzie centrum Stalowej Woli

  • www.sztafeta.pl (Tomasz Gotkowski)    19 października 2012 - 09:15
Jakie będzie centrum Stalowej Woli

Niewykluczone, że już w następnym roku na placu przed kościołem pw. św. Floriana rozpoczną się prace nad stworzeniem niewielkiego ryneczku. Jasne, że bez ratusza, ale zawsze to coś, bo Stalowa Wola nie ma prawdziwego centrum.
Czy stanie się nim teren, który z jednej strony zamykać będzie budynek biblioteki akademickiej i ZUS-u, z drugiej Pałac Sprawiedliwości i poczta, a z trzeciej zabytkowy kościółek?

- Trwają właśnie prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem tego terenu. Myślę, że w ciągu najpóźniej do końca 2012 roku ta koncepcja powinna już być - mówi prezydent Andrzej Szlęzak.

Czy uda się zrobić tu centrum? Klasyczne pewnie nie, nie przy tym układzie urbanistycznym. Jednak taki centralny plac miasta może w tym miejscu powstać. Będzie to o tyle łatwe, że miasto jest właścicielem większości gruntów. Prace nad zagospodarowaniem terenu mogłyby się rozpocząć już w 2013 roku. Ale jak wiadomo, wszystko zależy od funduszy w budżecie miasta. Na stworzenie centralnego placu w mieście potrzeba będzie, z grubsza biorąc, kilku milionów złotych.

Trzeba będzie pogodzić różną architekturę w tym miejscu. Kościół jest drewniany, z początku XIX wieku, budynki sądu, ZUS-u i biblioteki powstały niedawno, budynek poczty jest obskurny, i każdy z obiektów ma różną kolorystykę.

- To kościół będzie determinował charakter tego miejsca. Chociażby w taki sposób, że nie będzie tu placu na zabawy plenerowe czy koncerty. A co z robić z niszczejącym budynkiem poczty? Rozmawiałem w sprawie przejęcia budynku z Telekomunikacją Polską, która jest właścicielem obiektu, ale to komunistyczna firma. Odsyłano mnie od Annasza do Kajfasza, więc zarzuciłem te rozmowy, tym bardziej, że patrząc na nasze kurczące się możliwości finansowe, nie miałbym dla TP dobrej oferty - mówi prezydent Szlęzak.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.