PARTNER PORTALU
  • BGK

Jakie inwestycje w Bełchatowie?

  • fakty.bai.pl    14 września 2011 - 15:30
Jakie inwestycje w Bełchatowie?

Rozbudowywane o gimnazja szkoły, nowe drogi z przydrożnymi rowami i pierwszy w gminie orlik – w Dobiecinie, budowany rzutem na taśmę, bo program rządowy się kończy. Gmina korzysta ze środków unijnych i nie tylko, na niespotykaną do tej pory skalę.
Sala gimnastyczna w Kurnosie została przebudowana kosztem 81 tysięcy złotych na trzy duże sale lekcyjne. W ten sposób szkołę podstawową rozbudowano o gimnazjum. Wszyscy absolwenci szkoły podstawowej w Kurnosie uczą się teraz w klasie I nowego gimnazjum w Kurnosie.

Do tej pory w gminie Bełchatów gimnazjów nie było. Wszyscy gimnazjaliści z terenu gminy byli dowożeni do miejskich gimnazjów. Teraz w gminie gimnazja już są. Uczniowie, którzy zaczęli naukę w Bełchatowie (przeważnie w gimnazjum nr 3) mogą tam ją dokończyć.

W Kurnosie była mała sala gimnastyczna. Teraz uczą się w przebudowanej sali gimnazjaliści. Powstanie więc w Kurnosie nowa sala dla potrzeb szkoły podstawowej i gimnazjum.  

Najważniejszą gminną inwestycją jest obecnie budowa orlika w Dobiecinie. Przypomnę, że to pierwszy orlik budowany na terenie gminy Bełchatów. Poprzednie władze gminy nie chciały skorzystać z pieniędzy z rządowego programu i orlik gminy Bełchatów koniec końcem został wybudowany w Klukach.

Nowe władze mają jednak zupełnie inne zdanie. Orlik – boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią powstaje w Dobiecinie. Budowa zostanie zakończona 9 listopada. Tempo prac jest imponujące. Umowa z wykonawcą została podpisana 9 sierpnia. Obok boiska powstanie zaplecze sportowo- socjalne o pow. 60 metrów kwadratowych. Będą też trybuny dla kibiców.

Powstaje parking, który będzie służył szkole, ponieważ orlik jest budowany naprzeciw dobiecińskiej podstawówki. - Do tej pory rodzice przyjeżdżający na zebrania nie mieli gdzie parkować. Mamy nadzieję, że wykonawca nawet wcześniej zrealizuje tę inwestycję - mówi Sebastian Brózda, asystent wójta. Koszty budowy orlika to ok. 1,3 mln zł, dofinansowanie – 660 tys. zł -  334 tys. z budżetu państwa, 326 z urzędu marszałkowskiego. Gmina dołoży 600 tys. zł.

Umowy na budowę orlika zostały podpisane ,rzutem na taśmę''. Program się już kończy. Ostatnie wnioski w jego ramach będzie można składać wiosną przyszłego roku.

6 września został ogłoszony przetarg na budowę dużej sali gimnastycznej o wymiarach 18 x 36 metrów oraz gimnazjum w Łękawie. Sala będzie służyła obu szkołom. Wartość kosztorysowa tego projektu to ponad 4 mln zł. Prace zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym, realizowanym  do 16 sierpnia 2012 r. będzie wybudowane gimnazjum. Sala – do 16 sierpnia 2013 r.  Powstanie cały kompleks szkolny.

Ale to nie koniec inwestycji oświatowych.

Zostały wysłane zapytania ofertowe na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej w ramach zadania "Rozbudowa budynku szkoły podstawowej w Domiechowicach".

- Przymierzamy się do kolejnej inwestycji, do rozbudowy szkoły podstawowej o gimnazjum – informuje Sebastian Brózda. - Będzie wybudowane dodatkowe skrzydło. Planowane zakończenie tej inwestycji to koniec przyszłego roku – dodaje wójt gminy Bełchatów Kamil Ładziak. - W tym roku chcemy załatwić wszystkie formalności oraz rozpisać przetarg.

31 sierpnia zakończono również remont dróg wewnętrznych w miejscowościach Wielopole i Bukowa. Remont obu dróg zamknął się kwotą 292 tys. zł. Nawierzchnia została położona w technologii emulsyjnej, są wykonane z obu stron rowy przydrożne. Remont więc przeprowadzono kompleksowo. - Otrzymaliśmy dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego na dojazdy do pól. 42 tysiące na drogę w Bukowej – mówi Sebastian Brózda.  - Nasza gmina pierwszy raz brała udział w tym programie, pierwszy raz otrzymaliśmy z niego pieniądze.
 
Gmina przy okazji modernizacji czy remontu drogi buduje też rowy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.