PARTNER PORTALU
 • BGK

Jakie kotły dla krakowskiej spalarni?

 • AW    22 lutego 2013 - 16:42
Jakie kotły dla krakowskiej spalarni?

Trwają prace przygotowawcze do budowy krakowskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Realizacja ekospalarni ma się rozpocząć w drugiej połowie roku. Już dziś wiadomo natomiast, kto będzie głównym dostawcą technologii kotłów dla zakładu.
Doosan Lentjes, spółka zależna Doosan Power Systems, dostarczy kluczowe technologie kotłowe dla nowego zakładu termicznego przekształcania odpadów w Krakowie.

Kontrakt obejmuje projekt, dostawę urządzeń oraz usługi związane z montażem i rozruchem. Firma Doosan Lentjes dostarczy do nowego zakładu w Krakowie kompletny układ kotłowy, obejmujący dwie linie, mogące przetworzyć do 220 tys. ton odpadów komunalnych stałych rocznie.

„Jestem przekonany, że zaproponowane przez nas rozwiązania doskonale sprawdzą się w Krakowie, przyczyniając się nie tylko do rozwiązania problemu utylizacji odpadów komunalnych w mieście, ale także do wzrostu opłacalności ich zagospodarowania" - mówi Mariusz Marciniak, dyrektor sprzedaży Doosan Power Systems w Polsce.

Magistrat informuje, że urządzenia zaproponowane dla Krakowa opierają się na technologii tzw. rusztu schodkowego posuwisto-zwrotnego i kotła, dzięki któremu produkowany może być prąd oraz ciepło sieciowe. Technologie Doosan Lentjes zostały zainstalowane w wielu zakładach tego typu na świecie, ostatnio we Frankfurcie w Niemczech i Harlingen, w Holandii.

Przypomnijmy, że głównym wykonawcą krakowskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów jest południowokoreański koncern POSCO Engineering & Construction Co, Ltd. Kontrakt na realizację instalacji podpisano 31 października ubiegłego roku. W myśl podpisanego dokumentu, wykonawca ma nieco ponad 3 lata na przygotowanie projektu budowlanego do decyzji o pozwoleniu na budowę oraz samą realizację instalacji. Wartość kontraktu wynosi 796 921 920 zł brutto.

Budowa ekospalarni jest najważniejszym elementem wartego 826 mln złotych projektu „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie".

Jego realizacja jest finansowana ze środków Funduszu Spójności w wysokości ok. 55 proc. kosztów kwalifikowanych. Pozostała część będzie pochodziła ze środków własnych KHK SA oraz pożyczki w kwocie 298 mln zł udzielonej na preferencyjnych zasadach przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, budowa bardzo ważnej dla Krakowa i mieszkańców inwestycji nie obciąży budżetu Miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Horror - spalarnia, 2013-02-25 09:29:42

  Spalanie śmieci to kompletny anachronizm. Wykorzystujmy segregacje odpadów, aby skorzystac z tej 30-40% frakcji organicznej, która sie do tego nadaje. Można to zrobić czysto i efektywnie za 20% ponoszonych przez nas wszystkich kosztów, a więc za mniej niż typowe łapówki i zachęty w takim projekcie....  rozwiń
 • Pliszka, 2013-02-24 12:47:56

  A dlaczego nie kotły z Rafako? Ktoś potrafi to wytłumaczyć? Wiele spalarni w Europie ma kotły z Rafako - więc ococho?
 • Cyrulik Warszawski, 2013-02-24 12:45:20

  Jeśli ze względu na temperatury minusowe odpady sklejają się w twardą breję - to oznacza, że to nie jest instalacja do odzysku energii - to raczej energożerna instalacja do suszenia i przetwarzanoia odpadów w popiół i żużel pełen tablicy Mendelejewa... Instalacja do odzysku energii z odpadów powinna... spalać tylko te wysegregowne i co ważne suche frakcje, które rzeczywiście najlepiej spalić odzyskując energię... Śmieszy niedouczenie polskich decydentów samorządowych przeświadczenie, że wrzucając wszystko jak leci - następuje anihilacja odpadów... Spalarnie powinny spalać około 20 procent pierwotnej masy odpadów. Reszta nie nadaje się do spalaia ze względu na niekorzystny bilans energetyczny...  rozwiń