PARTNER PORTALU
  • BGK

Jakie tajemnice kryje rynek w Chęcinach?

  • PAP    3 marca 2013 - 10:43
Jakie tajemnice kryje rynek w Chęcinach?

Ślady ścian drewnianego budynku, prawdopodobnie mieszkalnego z XV wieku, odkryto przy okazji prac remontowych na rynku w Chęcinach. To drugie w ciągu ostatnich kilkunastu lat tego typu znalezisko w mieście, którego historia sięga XIV wieku.
W Chęcinach trwa przebudowa dwóch płyt tzw. górnego i dolnego rynku. W ramach nadzoru archeologicznego nad pracami odkryty został zarys zwęglonych ścian drewnianych, najprawdopodobniej budynku mieszkalnego.

"Trudno jest określić na pewno jakie przeznaczenie miał budynek. Odkryty jest profil jednej ze ścian, wewnątrz znaleźliśmy też skorupy gliniane sugerujące, że mogło być to domostwo datowane na XV wiek. Wojewódzki konserwator zabytków zdecyduje jakie będą dalsze losy wykopaliska" - poinformował archeolog Waldemar Gliński. Dodał, że na odkrytych śladach widać dwukrotnie przeprowadzane niwelacje terenu - najprawdopodobniej w XVII i XIX wieku.

Według burmistrza Chęcin Roberta Jaworskiego jest to drugie w ciągu ostatnich kilkunastu lat odkrycie, które jest potwierdzeniem wielowiekowej tradycji miasta. Pierwsze ślady archeologiczne odkryto przy okazji renowacji kamienicy "Niemczówka" wybudowanej w 1570 r.

"Możliwe jest, że w tym roku tego typu znalezisk będzie więcej, bowiem wiosną rozpoczynamy pracę wokół ruin zamku królewskiego w Chęcinach i na trasie do niego prowadzącej" - powiedział Jaworski. Dodał, że ma nadzieję iż najnowsze odkrycie nie wstrzyma inwestycji prowadzonej na rynku, która jest ważna ze względów komunikacyjnych i gospodarczych dla mieszkańców miasta.

Czytaj też:Zamek w Chęcinach doczeka się renowacji

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.