PARTNER PORTALU
  • BGK

Jakub Karnowski, PKP SA: Musimy zintensyfikować prace modernizacyjne infrastruktury kolejowej

  • WNP.pl (Piotr Stefaniak)    9 lutego 2015 - 09:50
Jakub Karnowski, PKP SA: Musimy zintensyfikować prace modernizacyjne infrastruktury kolejowej
Skupimy się w szczególności na połączeniach przebiegających od granicy do granicy przez największe miasta Polski; udrożnimy także wyjazdy do i z portów morskich - mówi Jakub Karnowski (fot.PTWP)

- Wieloletni okres zaniedbywania inwestycji infrastrukturalnych sprawił, że teraz musimy zintensyfikować prace modernizacyjne niezbędne, by kolej mogła na rynku przetrwać  - mówi Jakub Karnowski, prezes zarządu PKP SA.
Co jest najpilniejszą sprawą do załatwienia w Grupie PKP?

Najważniejsze dla nas jest podejście proklienckie. Do końca 2015 r. PKP Intercity będzie miała do dyspozycji ok. 70 proc. nowego lub zmodernizowanego taboru. Na ten cel przeznaczymy łącznie 5,6 mld zł. Na modernizację infrastruktury kolejowej w latach 2012-13 wydaliśmy 9 mld zł, a do końca 2015 r. planujemy przeznaczyć 17 mld zł.

W rezultacie tych usprawnień podróż z Warszawy do Gdańska zajmie od połowy grudnia mniej niż 3 godziny, ze stolicy do Krakowa niecałe 2,5 godziny, do Katowic nieco ponad 2,5 godziny, a do Wrocławia 3 godziny 42 minuty.

W tyle zostaje modernizacja dworców, zbudowanych często w XIX wieku.

Nie zapominamy o nich. Tylko w tym roku zakończy się modernizacja 21 dworców (kosztem 220 mln zł), a kolejnych 25 takich obiektów czeka przebudowa za szacowaną wartość 514 mln zł.

Oprócz remontów i budowy nowych obiektów, dbamy również o bieżącą obsługę pasażerów, podnosząc standardy czystości na dworcach i peronach, wprowadzając bezpłatne wi-fi w pociągach i na dworcach. Do końca 2015 r. w ponad 120 obiektach i ponad 200 wagonach obsługujących 22 połączenia będzie dostępny bezpłatny, bezprzewodowy internet.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • SOAD, 2015-02-11 13:00:08

    Panie Karnowski!!!!!! Co z linią 133, co z torami Katowice - Mysłowice? To hańba i wstyd dla PLK PKP. Od 2010 roku zrobiono wielkie NIIIIC! Ile wydano na to pieniędzy?