PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaśkowiak: metropolie nie mogą zagrażać mniejszym ośrodkom

  • bad    10 września 2015 - 16:02
Jaśkowiak: metropolie nie mogą zagrażać mniejszym ośrodkom

- Proces suburbanizacji jest nieuchronny, ale można go ograniczyć - uważa prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Fot. poznan.pl

- Metropolie jako lokomotywy wzrostu nie powinny jednak stanowić zagrożenia dla mniejszych ośrodków. Właśnie dlatego tak ważnym terminem stał się "zrównoważony rozwój" - uważa prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
- Punktem wyjścia do dyskusji o tym, co jest ważne dla rozwoju metropolii, w jakim kierunku powinien on przebiegać, musi być rozmowa z mieszkańcami. Musimy dowiedzieć się, czego ludzie chcą, czego potrzebują do życia - mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy. 

- W zarządzaniu miastem, a tym samym kierowaniu jego rozwojem, należy wziąć pod uwagę współczesne tendencje. Musimy dowiedzieć się, jak mieszkańcy widzą rozwój metropolii w perspektywie najbliższych 10 lat, jakie są ich oczekiwania - mówił prezydent Jaśkowiak - Świat się zmienia. W dzisiejszych czasach młody człowiek niekoniecznie chce mieć samochód, ale chce mieć np. rower i warunki do przemieszczania się nim.

Zrównoważony rozwój metropolii

Prezydent podkreślał, że kreując kierunki rozwoju metropolii, trzeba stawiać na zrównoważony transport, zieleń, tak by życie w mieście było wygodne i atrakcyjne i mogło stanowić alternatywę dla wyprowadzki za miasto.

- Proces suburbanizacji jest nieuchronny, ale można go ograniczyć - przekonywał Jacek Jaśkowiak - Parki, tereny zielone, miejsca do wypoczynku i rekreacji mogą śmiało konkurować z potrzebą domku z ogródkiem. Możemy wypocząć w mieście, a przy okazji skorzystać z szeregu atrakcji: kina, teatru, zajęć dla dzieci. I takie możliwości musimy mieszkańcom stworzyć. Nie wystarczy mówić ludziom, by się zmienili i wrócili do centrum miasta, przede wszystkim trzeba im to umożliwić.

Metropolie jako lokomotywy wzrostu nie powinny jednak stanowić zagrożenia dla mniejszych ośrodków. Właśnie dlatego tak ważnym terminem stał się "zrównoważony rozwój". - Rozwój metropolii musi opierać się na zasadach symetrycznej współpracy z otoczeniem miast metropolitalnych - zaznaczył prezydent Jaśkowiak. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.