PARTNER PORTALU
 • BGK

Jawor, WFOŚiGW, termomodernizacja: fundusz daje środki na ocieplenie małopolskich domów

 • MN    14 lipca 2016 - 10:26
Jawor, WFOŚiGW, termomodernizacja: fundusz daje środki na ocieplenie małopolskich domów
Minimalna kwota pożyczki to 20 tys. zł, zaś maksymalna - 100 tys. zł (fot. sxc.hu)

• Rada Nadzorcza WFOŚiGW w Krakowie zatwierdziła Program Priorytetowy „Jawor” Poprawa efektywności energetycznej - termomodernizacja budynków jednorodzinnych.
• Program stanowi reakcję na coraz większe zapotrzebowanie i zainteresowanie termomodernizacją budynków jednorodzinnych w woj. małopolskim.
• 10 milionów złotych zostanie przeznaczone ze środków Wojewódzkiego Funduszu na dofinansowanie zadań określonych Programem w roku 2016.
Jawor to program skierowany do osób fizycznych, które są zainteresowane termomodernizacją budynków jednorodzinnych.

Jak tłumaczy WFOŚiGW w Krakowie, dofinansowanie udzielane jest w formie preferencyjnej pożyczki w wysokości do 90 proc. kosztu kwalifikowanego. Wkład własny pożyczkobiorcy musi stanowić minimum 10 procent. Oprocentowanie pożyczki wynosić będzie 2 proc. w skali roku. Minimalna kwota pożyczki to 20 tys. zł, zaś maksymalna - 100 tys. zł. Pożyczka podlegać będzie umorzeniu do 20 procent.

Jaki jest zakres robót

Program dotyczy termomodernizacji budynków jednorodzinnych o powierzchni docieplanej poniżej 600 mkw. Wyznaczone zadania obejmują ocieplenie ścian budynków, ocieplenie dachów, stropodachów, stropów nad ostatnią kondygnacją, ocieplenie ścian piwnic, stropów piwnic, wymiana okien i drzwi zewnętrznych.

Kiedy nabór wniosków

Planowany termin naboru wniosków to pierwsza połowa sierpnia 2016 roku, ale konkretnego dnia jeszcze nie wyznaczono. Wyznaczenie terminu jest bowiem uzależnione od zakończenia prac testowych związanych z uruchomieniem interaktywnych formularzy służących do składania wniosków. WFOŚiGW powinien niebawem wkrótce podać konkretny termin.

Dodatkowe wymagania

Jednocześnie fundusz zwraca uwagę, że niezbędnym załącznikiem do wniosku jest audyt lub ocena energetyczna modernizowanego budynku wykonana przez audytora zawierająca w szczególności:
wyliczenie zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło grzewcze wyrażone GJ/rok przed i po realizacji inwestycji oraz przewodność cieplna, a także wyliczenie: ograniczenia emisji CO2 (Mg/rok),ograniczenia emisji pyłów PM10 (Mg/rok), ograniczenia emisji pyłów PM2,5 (Mg/rok). Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło grzewcze musi wynosić min. 25 procent.

Kto może przeprowadzić audyt

WFOŚiGW w Krakowie zaleca, aby czas oczekiwania na ogłoszenie naboru wykorzystać na przygotowanie ww. opracowania. Audytorami uprawnionymi do przeprowadzenia audytu/oceny są: Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA. Warunkiem rozpatrzenia sprawy jest złożenie kompletnego wniosku z wszystkimi załącznikami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Dudus, 2017-11-26 13:59:47

  Do ceb.com.pl: A ile by taki audyt mial kosztowac? Fajna dotacja, zaplac za to , za tamto, to Ci pozyczymy,to ma byc dotacja? Pozyczka nie wiadomo na jakich konkretnie warunkach. To jest Polska!!!!
 • B.R, 2017-11-26 13:54:07

  Prosze nie siac klamstw, bo zadnych srodkow nikt nie daje, a jedynie w formie pozyczki. Po przeliczeniu wszystkich opcji, wychodzi ze to droga pozyczka, a uzyskanie jej, jest trudniejsze od kredytu w innym banku. Prosze nie wprowadzac czytelnikow w blad, bo pozyczka to nie dotacja.
 • ceb.com.pl, 2016-09-03 18:18:59

  Jawor to jeden z ciekawszych programów w ostatnim czasie. Jeśli ktoś potrzebuje audyt energetyczny (ocena energetyczna budynku) wraz z audytem ekologicznym czyli dokumentami na potrzeby programu Jawor WFOŚiGW w Krakowie to zapraszam do kontaktu przez stronę ceb.com.pl/kontakt/