PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeden z najpiękniejszych budynków Łodzi odzyska blask

  • PAP    21 września 2015 - 13:31

Ponad 2,4 mln zł będzie kosztował generalny remont zabytkowego domu Otto Gehliga przy ul. Tuwima 17 w Łodzi. Prace mają potrwać do końca pierwszego kwartału 2016 r. Po ich zakończeniu budynek będzie pełnił funkcje usługowe.
"To jeden z najpiękniejszych budynków w Łodzi, wpisany w 2006 r. do rejestru zabytków. Mam nadzieję, że już niedługo wszyscy będziemy się cieszyli tym pięknym zabytkiem, który nie będzie już budynkiem mieszkalnym. Będą tu lokale użytkowe. Chcemy, by powstała tu np. mała galeria lub obiekt gastronomiczny" - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Otto Gehlig pod koniec XIX w. był właścicielem jednej z największych w Łodzi firm budowlanych. Swój dom zbudował w 1883 r. przy ul. Przejazd (obecnie Tuwima) w rzadko spotykanym stylu neomanieryzmu niderlandzkiego. Od początku istnienia budynek był wykorzystywany do celów mieszkaniowych.

Przed rozpoczynającym się remontem znajdowały się w nim dwa lokale mieszkalne, jednak ich właścicieli nie było stać na remont domu, który znajdował się w katastrofalnym stanie technicznym. Dlatego władze miasta zdecydowały się odzyskać prawa do budynku. Związane z tym formalności trwały prawie cztery lata.

Po odzyskaniu praw własnościowych władze Łodzi włączyły dom Gehliga do projektu Mia100 Kamienic, w ramach którego wyremontowano już ponad 100 miejskich nieruchomości. Zakres prac w budynku przy Tuwima 17 obejmie m.in. remont dachu i elewacji, wzmocnienie stropów, renowację i częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, odgrzybianie, osuszanie ścian fundamentowych, wykonanie izolacji poziomych i pionowych, wymianę instalacji wewnętrznych oraz renowację i odtworzenie sztukaterii, polichromii, elementów drewnianych oraz posadzek. Miasto szacowało, że remont domu Otto Gehliga może kosztować nawet ponad 5 mln zł. Po przetargu okazało się jednak, że koszty inwestycji zamkną się poniżej połowy tej sumy. "Zweryfikowany został również czas. Szacowaliśmy, że remont może trwać nawet półtora roku, a wszystko wskazuje na to, że wykonawca zakończy inwestycję z końcem pierwszego kwartału przyszłego roku" - poinformował koordynator projektu Mia100 kamienic Tomasz Piotrowski.

Dodał, że w trakcie prac z wielką pieczołowitością będą odnawiane wszelkie detale wewnętrzne i zewnętrzne.

"Remont będzie dokonywany pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po zakończeniu prac będzie tu prawie 300 m kw. powierzchni użytkowej pod działalność usługową" - zakończył Piotrowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.