PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeden z ważniejszych mostów w Opolu zamknięty od czerwca

  • PAP    16 marca 2015 - 20:42

W związku ze złym stanem technicznym od czerwca jedna z ważniejszych przepraw w Opolu, most na ul. Niemodlińskiej nad kanałem ulgi, ma być zamknięty.
Rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Opolu Patrycja Krawczyk na poniedziałkowej (16 marca) konferencji prasowej mówiła, że "w związku ze stwierdzonym występowaniem zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi związanych z użytkowaniem w obecnym stanie mostu" inspektor wydał nakaz przeprowadzania kapitalnego remontu tej przeprawy do 30 czerwca 2017 r. Nakaz został w poniedziałek dostarczony prezydentowi Opola.

Inspektorat zdecydował też, iż od 1 czerwca do zakończenia remontu most na ul. Niemodlińskiej nie może być użytkowany. "Podejmując tę decyzję mieliśmy na względzie wyłącznie bezpieczeństwo użytkowników mostu" - zaznaczyła. Dodała, że ze względu na interes społeczny zdecydowano jednak by przeprawa była otwarta do końca maja "z pewnymi ograniczeniami". Mają one polegać na zakazie ruchu po moście pojazdów o masie powyżej 3,5 t; stworzeniu buspasów i wyłączeniu z użytkowania części chodnika.

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Krystian Walkowiak tłumaczył, że już w 2004 r. stwierdzono nieprawidłowości i pogarszający się stan tego mostu, a wykonana w 2011 r. ocena stanu technicznego "zalecała ograniczenia w użytkowaniu obiektu ze względu na jego postępującą degradację". M.in. nastąpiły daleko idące uszkodzenia w samej konstrukcji płyty nośnej - wyjaśnił Walkowiak. Jego zdaniem dalsze użytkowanie mostu w tym stanie i bez wprowadzenia ograniczeń mogłoby grozić nawet jego zawaleniem.

Przypomniał, że już w maju 2013 r. wydał decyzję nakazującą przeprowadzenie remontu mostu do końca 2014 r., ale nie została ona wykonana.

Miasto w ciągu 14 dni może odwołać się od decyzji inspektoratu do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i wiceprezydent miasta Mirosław Pietrucha zapowiedzieli, że takie odwołanie zostanie złożone.

Wiśniewski zapewnił jednocześnie, że miasto "intensywnie przygotowuje się do remontu" tej przeprawy. "Pod koniec kwietnia otrzymamy dokumentację remontu mostu i tak naprawdę czas przystąpienia do tego remontu w dużej mierze będzie zależał od szybkości służb wojewody, bo to służby wojewody będą wydawać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (). Jeśli służby wojewody szybko podejmą odpowiednie decyzje, to szacujemy że w sierpniu - wrześniu () możemy ogłaszać przetarg i po przetargu przystępować do remontu" - mówił.

Pietrucha, który do grudnia ub.r. był wicedyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, zaznaczył, że wskazywane przez inspektorat ograniczenia w użytkowaniu mostu w ostatnich miesiącach zostały już wprowadzone. I dodał: "Mam wrażenie, służby wojewody opolskiego postanowiły ukarać obecne władze miasta za zaniechania, które obciążają naszych poprzedników".

Pytany czemu remontu mostu nie wykonano w ostatnich latach mówił, że mimo składanych przez MZD w kolejnych latach wniosków o wpisanie inwestycji do budżetu spółka nie uzyskiwała na ten cel pieniędzy.

Wiśniewski zasugerował wręcz, że decyzja inspektoratu może mieć podtekst polityczny. Prezydent Opola, dawniej członek PO, pokonał w ostatnich wyborach samorządowych kandydata PO, który nie wszedł nawet do II ich tury. Po wygranej nie zawiązał koalicji z PO, która w ostatnich latach rządziła miastem i z której wywodzi się wojewoda opolski.

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego zapewnił, że o jego decyzji przesądziły wyłącznie względy "inżynierskie, a nie polityczne".

Most na ul. Niemodlińskiej powstał w 1980 r. Ma ok. 140 m długości i kablowo-betonową konstrukcję. Przymiarki do remontu tego obiektu miały miejsce już w roku 1997. Wtedy jednak miasto zalała powódź, po której pojawiło się wiele pilniejszych inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.