Jedlnia-Letnisko stawia na turystykę, sport i rekreację

  • RadomNews.pl
  • 25-02-2014
  • drukuj
Pływające molo, siłownia zewnętrzna oraz nowe oświetlenie uliczne - te inwestycje wpłyną na kolejny gminny krok do przodu Jedlnii–Letnisko. Stawia ona na turystykę, sport i rekreację.
Jedlnia-Letnisko stawia na turystykę, sport i rekreację

Gmina realizuje projekt „Rozszerzenie bazy turystyczno – sportowo - rekreacyjnej w Jedlni – Letnisko”. Właśnie dzięki środkom z Unii Europejskiej w najbliższym czasie będą możliwe wspomniane inwestycje. Wartość całego zadania to prawie 645 tys. zł.

Głównym celem projektu jest rozwój i promocja oferty turystycznej gminy bazującej na walorach historycznych i rekreacyjnych tego miejsca. Na obszarze Jedlni - Letnisko będą promowane ekologiczne formy wypoczynku, w tym turystka piesza, rowerowa oraz ostatnio bardzo popularny – nordic walking. Ponadto realizowane zadanie wpłynie na promocję i atrakcyjność turystyczną. Projekt pozwoli na integrację lokalnej społeczności, ściągnięcie nowych gości oraz ożywienie gospodarcze.

Aby osiągnąć te wszystkie cele niezbędne są inwestycje. W ramach zadania „Rozszerzenie bazy turystyczno – sportowo - rekreacyjnej w Jedlni – Letnisko” zostało już rozebrane stare molo na Zalewie Siczki, a w zamian powstanie molo pływające, które będzie stanowiło dodatkową atrakcję gminy.

Ponadto zostanie zakupiona i zamontowana siłownia zewnętrzna, która będzie służyła do ćwiczeń całego ciała: nóg, ramion, brzucha i pleców. Urządzenia siłowni będą miały doskonały wpływ na zdrowie ćwiczących. Co ważne, z siłowni zewnętrznej będą mogli skorzystać wszyscy: dzieci, ich rodzice, młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne. Siłownia zostanie wyposażona m.in. w orbitrek, biegacz, prasę nożną, twister, prostownik pleców oraz wioślarz.

Pływające molo oraz siłownia zewnętrzna to tylko część inwestycji, które będą realizowane. W ramach tego samego projektu zostanie wykonana także ławka plażowa z wydzielonymi miejscami na plażę. Gmina kupi również kontener sanitarny dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, który zostanie ustawiony bezpośrednio przy szlaku w pasie ulicy Nadrzecznej w Jedlni – Letnisko. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem będzie wymiana oświetlenia ulicznego szlaku pieszo – rowerowego w pasie ulicy Nadrzecznej oraz zakup ławek parkowych oraz koszy ulicznych.

Z projektem wiąże się również wykonanie tablic informacyjnych przy ścieżce pieszo – rowerowej przy Zalewie Siczki, a także wydanie przewodnika turystycznego, folderów promocyjnych oraz założenie strony www dotyczącej turystyki gminy. Na tablicach i w przewodnikach znajdą się najważniejsze informacje dotyczące atrakcji turystycznych w Gminie oraz wzmianki o zabytkach i pomnikach historycznych oraz ciekawostki przyrodnicze.

Projekt jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu VI "Wykorzystywanie Walorów Naturalnych i Kulturowych dla Rozwoju Turystyki i Rekreacji", Działania 6.2 "Turystyka" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013 oraz budżetu gminy Jedlnia-Letnisko. Dofinansowanie z Unii Europejskiej zostało ustalone na poziomie 77,62 %. Wkład własny beneficjenta to 22,38 %. Szacowany koszt całego przedsięwzięcia to 644 109, 39 zł. Wartość ta może ulec zmianie po rozstrzygnięciu postępowań przetargowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE