PARTNER PORTALU
  • BGK

Jedna zmiana w ustawie o finansach publicznych zahamuje rozwój PPP

  • MN    4 października 2017 - 12:00
Jedna zmiana w ustawie o finansach publicznych zahamuje rozwój PPP
Marek Tobiacelli mówi, że ilość projektów PPP rośnie, ale wkrótce trend rozwojowy może wyhamować. (fot. PTWP)

– Z jednej strony rząd promuje partnerstwo publiczno-prywatne, z drugiej zalicza tego typu inwestycje jako dług po stronie samorządu. To może zahamować trend rozwojowy PPP – mówi Marek Tobiacelli, dyrektor Działu Efektywności Energetycznej w firmie Siemens.
– Ilość projektów PPP w Polsce rośnie i mają one również większą wartość, więc można powiedzieć, że jest dobrze, bo jest coraz więcej doświadczeń w tym zakresie – mówi Marek Tobiacelli.

Dodaje jednak, że na skalę kraju wciąż projektów PPP jest za mało, a przyczyny można upatrywać m.in. w tym, że samorządy znacznie chętniej sięgają po finansowanie z funduszy europejskich – również w zakresie projektów związanych z efektywnością energetyczną.

- Wydaje mi się, że projekty związane z funduszami unijnymi to jest jedna kategoria, a projekty bez takich funduszy dopiero pokażą, jak samorządy są zainteresowane efektywnością energetyczną, z którą nie poradzą sobie w żaden inny sposób niż poprzez partnerstwo publiczno-prywatne – zaznacza Tobiacelli.

Zwraca też uwagę, że samorządy wymieniają się informacjami na temat doświadczeń w zakresie PPP. Każda negatywna informacja powoduje natomiast wahania i twierdzenie, że finansowanie inwestycji w tej formule nie jest jeszcze do końca zorganizowane. Mówi także o ważnej zmianie w ustawie o finansach publicznych, która uderza w PPP.

– Ubolewam, że zainicjowana przez Ministerstwo Rozwoju polityka PPP promuje działania związane z partnerstwem publiczno-prywatnym, a mimo to czasem pojawiają się takie informacje, jak ta o zmianie ustawy o finansach publicznych, według której wliczanie czy niewliczanie finansowania zewnętrznego lub cesji wierzytelności zaliczane jest do długów samorządu – mówi Marek Tobiacelli.

Dodaje, że zdaniem skarbników sprawa jest skomplikowana oraz zastanawia się, czy to nie zahamuje trendu rozwojowego dla partnerstwa publiczno-prywatnego. Więcej w materiale wideo: 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.