PARTNER PORTALU
 • BGK

Jednak będzie nowa wylotówka z Warszawy

 • PAP    27 grudnia 2010 - 13:37
Jednak będzie nowa wylotówka z Warszawy

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział w poniedziałek, że razem z ministrem finansów zabezpieczy pieniądze na budowę trasy wylotowej z Warszawy na południe, omijającą Raszyn i Janki. Ma to być ponad 300 mln zł.
Chodzi o budowę nowej trasy ze stolicy na Kraków i Katowice, która zastąpi zakorkowaną drogę przez Raszyn i Janki. Zgodnie z projektem Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015, budowa mogła - ale nie musiała - rozpocząć się do 2013 r.

Warszawski dodatek do "Gazety Wyborczej" przez kilka dni zbierał podpisy pod petycją o przyspieszenie realizacji tej inwestycji. W poniedziałek dziennikarze "GW" przekazali petycję w tej sprawie, podpisaną przez ponad 20 tys. osób, ministrowi infrastruktury Cezaremu Grabarczykowi.

Grabarczyk zapowiedział, że w obrębie wydatków Krajowego Funduszu Drogowego zostały uzgodnione takie przesunięcie finansowe, które pozwolą na sfinansowanie tej inwestycji. Szef resortu infrastruktury przyznał, że argumenty przemawiające za przyspieszeniem tej inwestycji są w resorcie znane. Dodał, że trasą przez Janki, która wyprowadza ruch z Warszawy na południe jeździ 60 tysięcy pojazdów na dobę, a przepustowość przejazdu przez Raszyn została już wyczerpana.

- Chcemy budować jak najwięcej. Podpisaliśmy umowy, które pozwalają na wybudowanie prawie 1,8 tys. km, ale zabraknie nam pieniędzy, żeby wybudować w przewidywanym dotychczas czasie wszystkie drogi, które były zaplanowane. W październiku została podjęta uchwała, która ogranicza limit przeznaczony na finansowanie dróg - limit dostępny dla ministra infrastruktury - z 94 mld pozostało 78 mld - powiedział Grabarczyk. Dodał, że właśnie dlatego resort przygotował aktualizację programu budowy dróg i będzie proponował Radzie Ministrów wybudowanie niektórych odcinków w późniejszym terminie, niż to było wcześniej planowane.

Uwagi do projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 można zgłaszać do poniedziałku. Jak powiedział w poniedziałek rano rzecznik resortu Mikołaj Karpiński, do tej pory zgłoszono ich kilkaset.

Poza petycją w sprawie trasy wylotowej z Warszawy, do resortu mają trafić w poniedziałek także podpisy w sprawie dróg w Krakowie i Lublinie. Przedstawiciele organizacji zbierających podpisy zapowiadają, że złożą petycje w resorcie w poniedziałek po południu.

Czytaj też:

Inwestycje drogowe do zamrażarki

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • sanOK, 2010-12-27 21:14:09

  hmm, kosztem kolejnej inwestycji na wschodzie Polski, zapewne. Dla przykladu S-19 co rusz jest obsuwana na liscie. zostaniemy jak zwykle z niczym, tylko dlatego, ze nie rozbijamy szyb w Warszawie tak, jak przykladowo gornicy.
 • kabanosik, 2010-12-27 15:47:05

  No to jak? Już nic nie rozumiem...
 • Paweł, 2010-12-27 15:13:50

  Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd! Minister Infrastruktury zgodził się jedynie na budowę krótkiego odcinka od Al. Jerozolimskich do skrzyżowania z obwodnicą południową Warszawy. Dalej cały ruch w stronę Katowic, Radomia, Kielc i Krakowa wpadnie w stary ślad Al. Krakowskiej w Raszynie. Więc ni...e ma tu żadnej wylotówki!! Jak sami piszecie, ma to kosztować 300 mln zł. Tymczasem koszt całej wylotówki z Warszawy na Katowice i Kraków jest szacowany na 1,8mld zł! Apeluję o więcej dociekliwości - oraz lobbingu na rzecz tej ważnej inwestycji!! Więcej tu:  rozwiń