PARTNER PORTALU
 • BGK

Jerzy Szmit: Koniec wykluczenia komunikacyjnego Warmii i Mazur

 • aw/pap    22 kwietnia 2017 - 15:11
Jerzy Szmit: Koniec wykluczenia komunikacyjnego Warmii i Mazur
Obecnie w regionie jest realizowanych ponad 108 kilometrów dróg szybkiego ruchu a przetargi dotyczą budowy 152 kilometrów (fot.PTWP)

- Wschodnia część regionu była głęboko zaniedbywana przez dziesiątki lat. Po wybudowaniu kolejnych dróg takich jak nr 65 łączącej Gołdap i Olecko oraz dowiązanie jej do drogi ekspresowej S61 Via Baltica zjawisko wykluczenia komunikacyjnego będzie wyeliminowane - zapewnia wiceminister Jerzy Szmit.
• 56 mln zł będzie kosztować przygotowanie i modernizacja dróg lokalnych w powiecie szczycieńskim i budowa drogi wraz z rondem w Giżycku.

• Programy inwestycyjne podpisał w sobotę w Olsztynie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

• Obecnie w kraju wartość realizowanych dróg wynosi ponad 50 mld zł, wartość inwestycji w procedurach przetargowych to kolejne 30 mld zł.

"Inwestycje, których programy dziś podpisujemy nie są może największe i ich koszty nie idą w miliardy złotych, ale drogi te mają ogromne znaczenie dla lokalnych społeczności Giżycka, Szczytna czy Rozóg. Odgrywają ważną rolę zapewniając przede wszystkim bezpieczeństwo - ocenił wiceminister Szmit.

Podpisane w sobotę programy dotyczą budowy ronda w Giżycku i 800 metrów nowej drogi, która w przyszłości będzie częścią nowej obwodnicy mazurskiego miasteczka, w sezonie turystycznym licznie odwiedzanego przez turystów. Jak podał wiceminister chodzi o to, by wyeliminować w tej części regionu tłok i wypadki.

Modernizowane będą także lokalne drogi w powiecie szczycieńskim: 6 kilometrowy odcinek Rozogi-Dąbrowy w ciągu drogi nr 53 i 2 kilometrowy odcinek Dębówko-Szczytno w ciągu drogi nr 57. Latem szczególnie tłoczno jest na odcinku Rozogi - Dąbrowy, gdy turyści z kierunku Warszawy jadą na Mazury.

Wiceminister Szmit dodał, że o ile duże inwestycje drogowe realizowane były i są nadal w części centralnej i zachodniej województwa warmińsko-mazurskiego, to w części wschodniej mazurskiej dopiero się rozpoczęły.

"Wschodnia część regionu była głęboko zaniedbywana przez dziesiątki lat. Po wybudowaniu kolejnych dróg takich jak nr 65 łączącej Gołdap i Olecko oraz dowiązanie jej do drogi ekspresowej S61 Via Baltica zjawisko wykluczenia komunikacyjnego będzie wyeliminowane" - zapewnił Szmit.

Dodał, że obecnie w kraju wartość realizowanych dróg wynosi ponad 50 mld zł, wartość inwestycji w procedurach przetargowych to kolejne 30 mld zł. Wiceminister zapowiedział, że w najbliższych dniach rozpisywane będę kolejne duże przetargi. Chodzi np. o dwa odcinki S61 Via Baltica między Łomżą a Ostrowią Mazowiecką oraz jeden z odcinków S6 w pobliżu Trójmiasta.

Dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Nicewicz powiedział, że obecnie w regionie jest realizowanych ponad 108 kilometrów dróg szybkiego ruchu a przetargi dotyczą budowy 152 kilometrów. Podkreślił, że głównie są to odcinki drogi S7 do Płońska, ale także obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego oraz drogi nr 16 w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich.

Przypomniał, że w tym roku oddawane będą do użytku kolejne odcinki S7 między Nidzicą a Napierkami, Ostródą Południe a Olsztynkiem, Ostródą Północ - Ostródą Południe. Budowane są także obwodnica Ostródy, droga Olsztyn Południe - Olsztynek. 27 kwietnia nastąpi otwarcie ofert na wykonanie dokumentacji technicznej, środowiskowej oraz koncepcji programowej na modernizację drogi 16 między Mrągowem, Orzyszem a Ełkiem. To trasa prowadząca na Mazury, i o ile z Olsztyna do Borek Wielkich przed Mrągowem jest zmodernizowana, to od Mrągowa w kierunku Orzysza i Ełku trasa jest kręta, wąska, niebezpieczna i obsadzona drzewami. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • bezradny, 2017-05-09 20:40:16

  Ale takiej drogi jak w gminie Miłomłyn to chyba nikt nie ma >Jak po wojnie mieszkancy ułożyli droge brukowa tak jest do dziś,Czas niestety zrobił swoje i w tej chwili jest to droga z wybojami. .Zeby było śmieszniej to z drogi gminnej zrobili drogę powiatową .No i nie ma" pana" zeby zro...bił drogę za to jest" pan"od podatkow  rozwiń