PARTNER PORTALU
  • BGK

Jerzy Szmit o stanie dróg samorządowych

  • pt    19 czerwca 2017 - 14:24
Jerzy Szmit o stanie dróg samorządowych
Wicemnister Jerzy Szmit (fot. mib.gov.pl)

Państwo nie może nie brać odpowiedzialności za stan dróg samorządowych - powiedział w Warszawie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.
• Resort infrastruktury i budownictwa pracuje nad aktualizacją Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad.

• Naszym najważniejszym celem jest racjonalne wydatkowanie środków na budowę dróg w Polsce - powiedział Szmit.

• Obecnie przedsiębiorstwa zgłaszają dużo mniej roszczeń niż w latach poprzednich.

 

 - Ważnym słowem ostatniego roku była optymalizacja. Dokonaliśmy analizy zastanej sytuacji w sektorze drogowym i postanowiliśmy dokładnie przeanalizować obszary konieczne do zmiany oraz poprawy sytuacji - powiedział 19 czerwca w Warszawie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Wiceminister poinformował, że resort infrastruktury i budownictwa pracuje nad aktualizacją Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad.

- Obowiązujący Program, przyjęty przez Radę Ministrów we wrześniu 2015 r., nie pokrywa niestety kosztów realizacji wszystkich zadań drogowych, jakie zostały w nim zapisane. Ich koszt, jak wielokrotnie wskazywałem, faktycznie jest bliski 200 mld zł. Dlatego pracujemy nad jego aktualizacją. Naszym najważniejszym celem jest racjonalne wydatkowanie środków na budowę dróg w Polsce - powiedział Szmit.

Jerzy Szmit odniósł się również do działań MIB na rzecz intensyfikacji dialogu z branżą budownictwa drogowego. Wspomniał, że wraz z powołaną przez ministra Andrzeja Adamczyka radą ekspertów, ministerstwo opracowało nowe standardy, dzięki którym poziom bezpieczeństwa podwykonawców w procesie inwestycyjnym wzrośnie.

Jak przypomniał Szmit rozwiązania te przewidują jednocześnie zwiększenie odpowiedzialności generalnego wykonawcy. Dodał, że obecnie przedsiębiorstwa zgłaszają dużo mniej roszczeń niż w latach poprzednich i doceniają wysiłki MIB.

-  Rada ekspertów jest platformą wymiany opinii z branżą drogową. Wypracowała wiele rozwiązań optymalizacyjnych i pracuje nad kolejnymi - takimi jak choćby wzorcowe dokumenty przetargowe dla kontraktów. Wykonawcy rozumieją, że  porządkując rynek  działamy także na ich rzecz  - powiedział wiceminister.

Jerzy Szmit dużo uwagi poświęcił także współpracy rządu z władzami lokalnymi przy budowie dróg samorządowych, m.in. poprzez dofinansowanie inwestycji z rezerwy subwencji ogólnej oraz w ramach programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych na lata 2016-2019.

Jak jednak powiedział: - Państwo nie może nie brać odpowiedzialności za stan dróg samorządowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.