Jesienią szybciej koleją z Inowrocławia do Jabłonowa

Zakończyła się rewitalizacja odcinka linii kolejowej z Inowrocławia do Jabłonowa (Kujawsko-Pomorskie) - poinformowały we wtorek PKP Polskie Linie Kolejowe.
Jesienią szybciej koleją z Inowrocławia do Jabłonowa
Jesienią, po zmianie rozkładu jazdy pociągów, podróż tą trasą skróci się około 20 minut (fot. pixabay)

Prace modernizacyjne, których efektem jest przywrócenie pierwotnych parametrów linii, przeprowadzono na 90 kilometrowym odcinku zelektryfikowanej linii Inowrocław - Jabłonowo z wyłączeniem fragmentu trasy Toruń Główny-Toruń Wschodni. Pociągi pasażerskie będą mogły kursować z prędkością 120 km/h, a pociągi towarowe - 100 km/h.

Remont trasy był konieczny ze względu na zły stan techniczny torów, trakcji i urządzeń sterowani ruchem kolei spowodowany długoletnią eksploatacją. W ostatnich latach z tych względów ograniczono prędkość pociągów osobowych, do 40 do 100 km/h.

Inwestycje za 263,4 mln zł

W ramach inwestycji wymieniono 167 km torów i 75 rozjazdów, zmodernizowano 16 obiektów inżynierskich (most, wiadukty, przejścia i przepusty pod torami. Na 23 przejazdach zamontowane zostały urządzenia samoczynnej sygnalizacji z kamerami, które umożliwiają rejestrację stanu aparatury i zapis obrazu. Na pięciu przejazdach dodatkowo zamontowano sygnalizatory świetlno-dźwiękowe i półrogatki.

Wartość projektu wynosi 263,4 mln zł, z czego 213,8 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Odcinek Inowrocław - Jabłonowo jest częścią prawie 400-kilometrowej linii nr 353, która łączy Poznań ze Skandawą przy granicy z Rosją.

PKP Polskie Linie Kolejowe w ostatnich latach realizują w województwie kujawsko-pomorskim projekty wartości prawie 1 mld zł. Do końca 2015 r. wyremontowanych zostanie prawie 400 km torów i 200 przejazdów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE