PARTNER PORTALU
  • BGK

Jesienią szybciej koleją z Inowrocławia do Jabłonowa

  • PAP    30 czerwca 2015 - 20:34
Jesienią szybciej koleją z Inowrocławia do Jabłonowa

Jesienią, po zmianie rozkładu jazdy pociągów, podróż tą trasą skróci się około 20 minut (fot. pixabay)

Zakończyła się rewitalizacja odcinka linii kolejowej z Inowrocławia do Jabłonowa (Kujawsko-Pomorskie) - poinformowały we wtorek PKP Polskie Linie Kolejowe.
Prace modernizacyjne, których efektem jest przywrócenie pierwotnych parametrów linii, przeprowadzono na 90 kilometrowym odcinku zelektryfikowanej linii Inowrocław - Jabłonowo z wyłączeniem fragmentu trasy Toruń Główny-Toruń Wschodni. Pociągi pasażerskie będą mogły kursować z prędkością 120 km/h, a pociągi towarowe - 100 km/h.

Remont trasy był konieczny ze względu na zły stan techniczny torów, trakcji i urządzeń sterowani ruchem kolei spowodowany długoletnią eksploatacją. W ostatnich latach z tych względów ograniczono prędkość pociągów osobowych, do 40 do 100 km/h.

Inwestycje za 263,4 mln zł

W ramach inwestycji wymieniono 167 km torów i 75 rozjazdów, zmodernizowano 16 obiektów inżynierskich (most, wiadukty, przejścia i przepusty pod torami. Na 23 przejazdach zamontowane zostały urządzenia samoczynnej sygnalizacji z kamerami, które umożliwiają rejestrację stanu aparatury i zapis obrazu. Na pięciu przejazdach dodatkowo zamontowano sygnalizatory świetlno-dźwiękowe i półrogatki.

Wartość projektu wynosi 263,4 mln zł, z czego 213,8 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Odcinek Inowrocław - Jabłonowo jest częścią prawie 400-kilometrowej linii nr 353, która łączy Poznań ze Skandawą przy granicy z Rosją.

PKP Polskie Linie Kolejowe w ostatnich latach realizują w województwie kujawsko-pomorskim projekty wartości prawie 1 mld zł. Do końca 2015 r. wyremontowanych zostanie prawie 400 km torów i 200 przejazdów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.