PARTNER PORTALU
  • BGK

Jessica pomoże zbudować kompleks basenów

  • PAP    24 lipca 2013 - 13:46
Jessica pomoże zbudować kompleks basenów

Kosztem blisko 15,5 mln zł niszczejący basen w Świętochłowicach zostanie przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy. W środę podpisano umowę na realizację inwestycji, współfinansowanej ze środków unijnej inicjatywy Jessica. Basen będzie gotowy za rok.
W ramach inicjatywy Jessica przyznawane są niskooprocentowane pożyczki na projekty rewitalizacyjne. Świętochłowickie przedsięwzięcie to jedna z siedmiu - jak dotąd - inwestycji, które w woj. śląskim otrzymały wsparcie z tego funduszu. Pożyczka wynosi 10,8 mln zł, a jej roczne oprocentowanie to obecnie 1,53 proc.

czytaj tez: Jessica i kolejne śląskie projekty

Świętochłowicki projekt dotyczy rewitalizacji kąpieliska "Skałka" - znanego w tym mieście miejsca rekreacji i wypoczynku. W miejsce nieużytkowanego od ponad 10 lat basenu powstanie nowe kąpielisko w technologii tzw. stawu naturalnego. Będzie to basen o zróżnicowanym kształcie i głębokości, z systemem naturalnego - biologicznego - oczyszczania wody. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu utrzymanie basenu ma być tańsze.

Taka technologia od lat wykorzystywana jest m.in. w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech; coraz popularniejsza jest także w Polsce. Jej zaletą jest nieużywanie chloru - woda filtrowana jest przez rośliny, specjalnie dobraną mieszankę kruszyw oraz przyjazne dla człowieka bakterie. Za pomocą systemu drenażowego woda przenika do biologicznego filtra, gdzie jest oczyszczana, a następnie wraca do niecki kąpielowej.

Woda w basenie będzie podgrzewana dzięki systemowi kolektorów słonecznych, co dodatkowo pozwoli na korzystanie z niego wiosną i wczesną jesienią.

W ramach przedsięwzięcia, oprócz basenu o powierzchni ponad tysiąca m kw., planowane jest m.in. stworzenie trawiastej plaży, parku linowego oraz strefy regeneracyjnej ze ścieżką edukacyjną. Całości dopełnią kawiarnia, salą fitness oraz boiska do gry w squasha.

Samorządowcy chcą, by odnowiony obiekt służył nie tylko mieszkańcom Świętochłowic, ale i ościennych gmin: Chorzowa, Bytomia czy Rudy Śląskiej oraz turystom odwiedzającym miasto.

Jak podała szefowa wydziału inwestycji i spraw komunalnych świętochłowickiego magistratu Grażyna Ciesiołka, szacunkowy dochód z obiektu planowany jest w wysokości ok. 1,8 mln zł rocznie, co - zgodnie z wyliczeniami - powinno wystarczyć na spłatę zobowiązań i pokryć koszt utrzymania kompleksu. Zimą ma on zarabiać m.in. na wynajmie sal do zajęć fitness oraz boisk do gry w squasha.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.