PARTNER PORTALU
  • BGK

Jessica pożycza na centrum medyczne w Chorzowie

  • PAP    9 października 2013 - 15:53
Jessica pożycza na centrum medyczne w Chorzowie

Dziesięć projektów, przywracających świetność zdegradowanym obiektom, jest realizowanych w woj. śląskim dzięki unijnej inicjatywie Jessica. W ostatnim czasie pożyczkę z tej puli przyznano kolejnemu projektowi - w Chorzowie, gdzie rozbudowuje się centrum medyczne.
Jak podał w środę urząd marszałkowski w Katowicach, dziesiątą w regionie umowę w ramach inicjatywy Jessica podpisano z firmą BetaMed, która realizuje projekt rozbudowy centrum medycznego w Chorzowie.

Celem wartego ponad 72 mln zł przedsięwzięcia jest rewitalizacja nieużytkowanych obszarów w centralnej części miasta oraz powstanie nowoczesnego obiektu, oferującego usługi lecznicze, rehabilitacyjne i sportowe. Kompleks pomieści też część konferencyjną i usługowo-handlową oraz bibliotekę z czytelnią. Pożyczka ze środków inicjatywy Jessica to przeszło 29 mln zł.

Chorzowski projekt to pierwsze zakwalifikowane do inicjatywy Jessica przedsięwzięcie w dziedzinie ochrony zdrowia. Inne pożyczki przeznaczono m.in. na budowę nowoczesnego centrum hotelowo-konferencyjnego w Dąbrowie Górniczej (za ok. 60 mln zł, z czego ponad 33 mln zł to pożyczka z inicjatywy Jessica), modernizację zdewastowanego biurowca w Gliwicach (za ponad 5,5 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł to środki z inicjatywy Jessica) czy przekształcenie dawnego Hotelu Śląskiego w centrum Katowic w kompleks turystyczno-kulturalny (za 14,7 mln zł, w tym 6,4 mln zł z pożyczki).Jako pierwszy w woj. śląskim ze środków unijnej inicjatywy skorzystał w ubiegłym roku samorząd Tychów, gdzie dzięki pożyczce budynek dawnego kina "Andromeda" zmienia się w "pasaż kultury" na potrzeby imprez, usług i handlu. W tym roku miasto rozpoczęło inny, większy projekt - stworzenie "Mediateki XXI wieku" w niszczejącym budynku, gdzie miał powstać Zespół Szkół Municypalnych. Koszt inwestycji przekracza 42 mln zł, z czego ponad 20 mln zł to pożyczka z inicjatywy Jessica.

Wcześniej zdecydowano także o realizacji projektów w Świętochłowicach, gdzie niszczejący basen będzie przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy, oraz w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie budynki dawnej fabryki kabli będą zamienione w kompleks łączący funkcje komercyjne, kulturalne i rekreacyjne.

W Jastrzębiu Zdroju powstała natomiast nowa infrastruktura sportowa dla dzieci i młodzieży, a kilka placów zabaw zostało zmodernizowanych. Latem w tym mieście rozpoczęła się realizacja drugiego podobnego projektu za prawie 1,5 mln zł - także ze środków inicjatywy Jessica (ok. 1 mln zł).

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach.

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu Jessica, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji. Na Śląsku Jessica dysponuje ok. 60 mln euro, które są wydawane głównie w postaci pożyczek na realizację projektów rewitalizacyjnych. Pieniądze zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, lokując je następnie w stworzonym specjalnie funduszu.

Wśród projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie, jest m.in. przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych np. w kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, odnowa obszarów powojskowych i poprzemysłowych czy odnowa centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.

Zaletą mechanizmu Jessica jest właśnie odejście od tradycyjnego sposobu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Umożliwia ona - w odróżnieniu od dotacji - wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Tym samym Jessica spowoduje, że unijne fundusze na projekty rewitalizacyjne będą dostępne dłużej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • glews, 2013-10-10 09:32:08

    A macie gwarantowane kontrakty z Narodowego Funduszu Zmarłych pardon Zdrowia? Czy będzie to tylko prywatna przychodnia?