PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest już nowy dworzec autobusowy w Białymstoku

  • MIW    11 grudnia 2017 - 16:15
Jest już nowy dworzec autobusowy w Białymstoku
Nowy dworzec w Białymstoku obliczony jest na ok. 1000 odjazdów dziennie. (fot. www.wrotapodlasia.pl)

Dziś (11.12) w Białymstoku otwarty został nowy dworzec autobusowy i zarazem nowa siedziba spółki PKS Nova.
• Nowy dworzec będzie łączył trzy funkcje: typowo dworcową, usługowo-komercyjną oraz biurową.

• Obiekt położony jest w centrum miasta, niedaleko dworca kolejowego. Sąsiaduje z galerią handlową, której otwarcie planowane jest na wiosnę 2018 r.

• Dworzec obliczony jest na ok. 1000 odjazdów dziennie – obecnie jego potencjał wykorzystywany jest w 30 proc.

Jak podaje podlaski urząd marszałkowski tylko w ubiegłym roku z dworca w Białymstoku skorzystało ok. 2 mln. podróżnych. Tyle, że pochodzący jeszcze z lat 70-tych obiekt nie spełniał już współczesnych standardów.

Sprzedali grunty i mieli na budowę

Budowa nowego dworca kosztowała ok. 13,6 mln zł. Fundusze pochodziły w całości ze sprzedaży połowy (czyli 2 ha) gruntów, jakie zajmowała spółka przed nową inwestycją. Powierzchnia użytkowa nowego dworca to ok. 2 tys. metrów kwadratowych, z tego 900 metrów kw. stanowi przestrzeń hali dworcowej. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sąsiaduje z galerią handlową, której otwarcie planowane jest na wiosnę 2018 roku, stacją obsługi pojazdów i parkingiem na 290 miejsc.

- Dworzec składa się z trzech kondygnacji: podziemnej, tej na parterze dla podróżnych i piętra przeznaczonego na pomieszczenia biurowe – wyjaśnia Cezary Sieradzki, prezes PKS NOVA (powstała ona w ramach inkorporacji pięciu podlaskich spółek PKS).

Czytaj: Zamknięto stary dworzec PKS Białystok, działa dworzec "kontenerowy"

Nowy dworzec będzie pełnił trzy funkcje: typowo dworcową ( hala dworcowa na parterze budynku wraz z niezbędną infrastrukturą na zewnętrz – zadaszone perony), usługowo-komercyjną (skierowaną na potrzeby podróżnych: kasy PKS a także innych przewoźników, gastronomia, salon prasowy) oraz biurową (na piętrze usytuowana jest siedziba spółki PKS Nova).

W ramach inwestycji wybudowane zostało też zaplecze techniczne z sześcioma stanowiskami naprawczymi dla autobusów, nowoczesna myjnia, pomieszczenia socjalne dla pracowników i magazyny. Aktualnie wykańczane są jeszcze pomieszczenia dla gastronomii, salonu prasowego i innych przewoźników, którzy także będą korzystać z pomieszczeń dworca. Na ścianie przed wejściem na wiaty wyjazdowe umieszczona będzie ogromna tablica świetlna, z której podróżni dowiedzą się o nowych kursach przewoźnika, ale która tez będzie wykorzystywana jako platforma reklamowa.

Nowy dworzec to spore oszczędności dla spółki

Jak podkreśla prezes Sieradzki dzięki przeprowadzce do nowej siedziby znacząco poprawiła się sytuacja finansowa spółki.

- Wystarczy powiedzieć, że dzięki tym przenosinom, wybudowaniu zaplecza oszczędności z tego tytułu sięgną nawet 1,5 mln zł. Oszczędności wynikają z tego, że nie płacimy już za użytkowanie Fabrycznej. Wcześniej było to ok. 700 tys. zł rocznie najpierw miastu z tytułu podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste, a potem płaciliśmy nowemu właścicielowi tych gruntów. Przeprowadziliśmy się też teraz do budynków energooszczędnych i szacujemy, że z tytułu oszczędności opłaty spadną o ok. 50 procent – mówi Sieradzki.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.