PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest kasa na remont zabytków w Częstochowie

  • Gazetacz.com.pl    5 czerwca 2014 - 12:14
Jest kasa na remont zabytków w Częstochowie

Prawie 168 tys. zł z budżetu miasta przyznali częstochowscy radni na remonty budynków wpisanych do rejestru zabytków.
Dotacja z budżetu miasta na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków trafi w tym roku do kamienicy przy Alei Najświętszej Maryi Panny i do budynku przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie.

Wspólnota Mieszkaniowa otrzyma 87 823 zł na remont elewacji frontowego budynku mieszkalno-usługowego przy Alei Najświętszej Maryi Panny 18. Z kolei wspólnicy Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Opieki i Rehabilitacji „Zdrowie” s.c. dostaną 80 tys. zł na remont swojej siedziby - wymianę stolarki okiennej i wymianę instalacji deszczowej budynku - przy ul. Łukasińskiego 42/48. Łączna kwota dotacji to 167 823 zł.

By otrzymać dotację należało do 15 grudnia 2013 roku złożyć kompletny wniosek - zgodnie z wymogami uchwały Nr 766/XLVIII/2005 Rady Miasta Częstochowy z dnia 29 sierpnia 2005 r. (z późniejszymi zmianami) w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Komisja dokonując podziału środków finansowych kierowała się w szczególności zakresem prac (ujętym w złożonych wnioskach i przedłożonych kosztorysach), jakie należy wykonać w celu odrestaurowania i konserwacji poszczególnych obiektów zabytkowych, dostępnością zabytku dla ogółu społeczności lokalnej i turystów oraz rolą zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej, promowaniem kultury oraz historii miasta.

Dotacja przysługuje podmiotom (nie może być nim gmina) posiadającym tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.