PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest koncepcja hali za 80 mln zł

  • PAP    13 lipca 2012 - 18:17
Jest koncepcja hali za 80 mln zł

Krakowska firma APA Czech - Duliński - Wróbel Agencja Projektowa Architektura wygrała ogłoszony przez władze Radomia konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej hali sportowo-widowiskowej, która za ok. 80 mln zł ma być wybudowana w tym mieście.
Firma z Krakowa otrzymała pierwszą nagrodę i 50 tys. zł. Dostanie także zamówienie na wykonanie dokumentacji projektowej.

Przewodniczący sądu konkursowego, architekt miejski, Stanisław Bochyński powiedział, że koncepcja krakowskich architektów została wybrana ze względu na "lapidarność formy w tej szczególnej lokalizacji, ekonomię konstrukcji, czytelność układu funkcjonalnego oraz wzajemną relację przestrzenną i funkcjonalną pomiędzy halą i stadionem".

Do ogłoszonego przez władze Radomia konkursu zgłosiło się 50 firm, z czego 27 przysłało prace konkursowe. Oprócz pierwszej nagrody jury przyznało też dwie równorzędne nagrody drugie i dwa honorowe wyróżnienia.

Czytaj też: By budynki nie wywyoływału bólu zębów

Obecny podczas rozstrzygnięcia konkursu współwłaściciel krakowskiej firmy, Janusz Duliński, powiedział, że architektom zależało na tym, by hala była prosta, wyrazista w formie i możliwie wielofunkcyjna.

"By nie był to tylko obiekt, w którym można organizować wydarzenia sportowe wysokiej rangi, ale by żył na co dzień i miał szansę na siebie zarabiać" - stwierdził Duliński.

Hala ma być okrągła, w kształcie walca. Jej zewnętrzną elewację stanowią perforowane panele aluminiowe, które obok nadania budynkowi ciekawego wyglądu, mają też wpływ na obniżenia kosztów klimatyzacji i wentylacji obiektu. Hala jest powiązana w integralny sposób ze stadionem, który ma być wybudowany w późniejszym terminie. W obiekcie mogą być organizowane imprezy dla 7 tys. osób.

Krakowska firma APA Czech - Duliński - Wróbel Agencja Projektowa Architektura zaprojektowała także m.in. terminal pasażerski wraz z sieciami infrastruktury technicznej na terenie portu lotniczego Rzeszów - Jasionka oraz budynek Centrum Informatyki AGH w Krakowie.

Hala sportowo - widowiskowa wybudowana zostanie przy ul. Struga 63 (niedaleko stadionu Radomiaka) w Radomiu.

Ma to być nowoczesny wielofunkcyjny obiekt, odpowiadający wymogom międzynarodowych federacji sportowych. Miałyby się w nim odbywać rozgrywki w różnych dyscyplinach sportowych, m.in. w siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej. Dodatkowo hala ma być wykorzystywana jako miejsce do organizacji widowisk kulturalnych, konferencji, wystaw, koncertów, itp. Na widowni ma być 5 tys. miejsc siedzących. Obiekt ma powstać do 2014 r.

Władze Radomia przymierzają się także do budowy w pobliżu hali nowego stadionu. Dlatego w ramach pracy konkursowej przewidywana jest także koncepcja studialna stadionu piłkarskiego, który mógłby być połączony z halą łącznikiem. Ma on mieć ok. 15 tys. zadaszonych miejsc siedzących i spełniać krajowe i międzynarodowe wymogi licencyjne.

Maksymalny koszt inwestycji wraz z zagospodarowaniem terenu oszacowano na 80 mln zł. Według prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka połowę tej kwoty ma przekazać ministerstwo sportu, a 10 mln zł - zarząd woj. mazowieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.