PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest kraina jezior, będzie wiatraków

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    27 października 2010 - 08:25
Jest kraina jezior, będzie wiatraków

Na Mazurach będzie wkrótce 800 farm wiatrowych. Cieszy to lokalne władze. Martwi część ekologów.
Północna część Polski ma najlepsze warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. Zachodnie wybrzeże Bałtyku jest już niemal zapełnione farmami wiatrowymi. Dlatego coraz częściej firmy specjalizujące się w ich budowie wybierają Warmię i Mazury. W niedługim czasie powstanie tam ok. 800 wiatraków – donosi „Rzeczpospolita”.

Największe farmy powstają w Gołdapi, Pieckach, okolicach Olsztyna i w miejscowościach Gorowo i Korsze niedaleko Reszla. Realizacja tylko tych kilku największych projektów pochłonie w najbliższym czasie 2 mld zł i przyniesie ok. 350 MW energii produkowanej ze źródeł odnawialnych.

Samorządowcy nie kryją radości z takiego obrotu sprawy, bo gminy dostają dodatkowe pieniadze z tytułu podatku od nieruchomości.

Nie wszystkim podobają się tak duże inwestycje. Przeciwko farmom liczącym kilkadziesiąt wiatraków protestują mieszkańcy, np. pod Mrągowem i Reszlem.Także ekolodzy uważają, że wiatraki po prostu psują krajobraz, duże farmy powinny powstawać tylko na terenach przemysłowych i zdegradowanych – podaje „Rzezczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Tomasz, 2010-10-29 11:17:48

    Generalnie myślę, że ekologia, zdrowa żywność czy OZE mogą w przyszłości okazać się bardzo dochodowym interesem, a le jak zawsze do sprawy trzeba podejść z głową i wszystko odpowiednio zorganizować. W przypadku wiatraków trzeba uważać na firmę Ekoenergia, mają nie najlepszą opinię w środowisku. Jede...n z inwestorów nie może doprosić się, żeby postawione przez nich wiatraki zaczęły w końcu działać i generować energię zamiast strat..  rozwiń