PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest nowa droga z Lublina do lotniska

  • PAP    16 czerwca 2013 - 14:06
Jest nowa droga z Lublina do lotniska

74 mln zł kosztowała budowa ponad sześciu kilometrów drogi wojewódzkiej 822, prowadzącej z Lublina do funkcjonującego od pół roku Portu Lotniczego, wybudowanego w Świdniku. 53 mln zł kosztów pokryła dotacja unijna.
"Włączamy tę drogę w regionalny układ komunikacyjny w obszarze aglomeracji lubelskiej. Poprawia ona komunikację z lotniskiem, ale też Świdnika z Lublinem" - powiedział w piątek podczas uroczystości otwarcia drogi członek zarządu województwa lubelskiego Jacek Sobczak.

Nowa droga ma długość 6,2 km, z czego od podstaw wybudowano odcinek o długości 1,9 km, a na długości 4,3 km rozbudowano istniejącą drogę. Powstały dwa wiadukty - nad Al. Lotników Polskich oraz nad torem dojazdowym do lotniska. Wybudowano pięć rond turbinowych, 10 zatok autobusowych, na długości 1,2 km ustawiono ekrany akustyczne. Przy chodnikach wybudowano też ścieżki rowerowe.

Łączny koszt budowy drogi to 74 mln zł, z czego 53 mln pokryła dotacja unijna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Resztę sfinansowano z budżetu samorządu województwa lubelskiego.

Droga wojewódzka 822 łączyć się będzie z budowanym obecnie węzłem Mełgiewska, który powstaje w ramach budowy obwodnicy Lublina. Umożliwi to jej połączenie z drogami krajowymi ekspresowymi S12, S17 i S19. Inwestycję tę realizuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

"Docelowy efekt szybkiego połączenia z Lublina na lotnisko uzyskamy, kiedy powstanie ten odcinek, budowany przez GDDKiA" - zaznaczył Sobczak.

Port Lotniczy Lublin, zbudowany w podlubelskim Świdniku, został otwarty w połowie grudnia ub. roku. Jak poinformował rzecznik prasowy Portu Piotr Jankowski, od początku funkcjonowania do końca maja lotnisko obsłużyło łącznie ok. 72 tys. pasażerów.

Z Lublina samoloty latają do Londynu, Oslo, Dublina i Liverpoolu. Loty wykonują: Wizz Air oraz Ryanair. Od kwietnia - po zwiększeniu częstotliwości kursów do Londynu i uruchomieniu połączenia do Liverpoolu - lotnisko funkcjonuje siedem dni w tygodniu.

W okresie wakacyjnym od 21 czerwca do 1 września połączenia lotnicze z Lublina do Gdańska uruchomi Eurolot. Loty odbywać się będą dwa razy w tygodniu.

Budowa lotniska trwała dwa lata i kosztowała 400 mln zł. Inwestycja uzyskała 144,5 mln zł dofinansowania z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Port Lotniczy Lublin powstał na przestrzeni 300 ha; pas startowy lotniska ma 2,5 km długości. Terminal o powierzchni 11 tys. m kw. przystosowany jest do obsługi miliona pasażerów rocznie.

Do lotniska zbudowana została nowa zelektryfikowana linia kolejowa, dzięki której - wprost do terminalu - pasażerów wożą pociągi ze stacji Lublin Główny. Czas przejazdu z Lublina do lotniska to 15 minut.

Udziały w spółce Port Lotniczy Lublin należą do samorządów Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.