PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest nowa lista głównych projektów energetycznych, które wesprze Unia Europejska

  • PAP    31 sierpnia 2010 - 20:46

Resort rozwoju zaktualizował listę projektów energetycznych, które UE ma dofinansować w trybie pozakonkursowym. Jest na niej 18 projektów. Zarezerwowano dla nich ok. 3,1 mld zł dofinansowania. Na liście rezerwowej znalazło się 6 inwestycji.
Środki na dofinansowanie kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycji mają pochodzić z unijnego programu infrastruktura i środowisko.

Po aktualizacji na liście podstawowej widnieje 18 projektów o łącznym koszcie realizacji ok. 16,2 mld zł, przy szacunkowej kwocie dofinansowania z UE prawie 3,1 mld zł. Z kolei na liście rezerwowej znalazło się 6 projektów o łącznych kosztach realizacji ponad 4 mld zł. Ich ewentualne dofinansowanie, gdy zwolnią się środki, wyniesie 849 mln zł.

Projekty na liście rezerwowej mają szanse na dofinansowanie, np. gdy wypadnie jakiś projekt z listy podstawowej do unijnego dofinansowania. Inwestycje z podstawowej listy mają zarezerwowane fundusze, chyba że znacznie opóźnią się z realizacją.

Na zaktualizowanej liście rezerwowej nie znalazły się dwa projekty zgłoszone przez odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne resort gospodarki. Są to: podziemne magazyny ropy i paliw zgłoszone przez Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino” oraz planowana przez PGNiG budowa terminalu w rejonie Trójmiasta do odbioru gazu CNG (sprężony LPG) oraz regazyfikowanego gazu skroplonego LNG.

Na podstawowej liście 18 pozakonkursowych projektów energetycznych znalazły się m.in.: dofinansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu (456 mln zł przy koszcie projektu blisko 4,1 mld zł); 7 projektów budowy gazociągów przez Gaz-System głównie na Dolnym Śląsku i Pomorzu (dofinansowanie blisko 800 mln zł przy całkowitych kosztach ok. 4 mld zł); rozbita na 5 projektów budowa mostu energetycznego z Litwą, realizowana przez PSE Operatora (683 mln zł wsparcia, przy blisko 3 mld zł kosztów projektu); rozbudowa czterech magazynów gazu przez PGNiG (łączne dofinansowanie ok. 674 mln zł, przy kosztach ok. 3,4 mld zł).

Rozbudowywane magazyny PGNiG to: Strachocina (podkarpackie), euromagazyn Wierzchowice (dolnośląskie), Kosakowo (pomorskie) i Mogilno (kujawsko-pomorskie).

Najbardziej zaawansowane projekty z unijnej listy realizują PGNiG i Gaz-System. 495 mln zł dofinansowania z UE ma też zarezerwowane projekt budowy ropociągu Odessa-Brody-Płock z możliwością przedłużenia do Gdańska. Szacowany koszt tej inwestycji to 1,8 mld zł.

Na zaktualizowanej liście projektów energetycznych jest też sześć projektów rezerwowych, m.in. 4 wnioski Gaz-Systemu na rozbudowę systemu gazociągów na południu Polski (łączne dofinansowanie na poziomie 249 mln zł, przy łącznych kosztach ponad 1,3 mld zł) i wspólny projekt PERN Przyjaźń oraz OLPP budowy podziemnych magazynów ropy i paliw w górotworze w Kosakowie (330 mln zł dofinansowania, koszt projektu blisko 1,5 mld zł).

Na liście rezerwowej znajduje się też projekt prywatnej spółki UGS Energy – budowy magazynu paliw w Marianowie w woj. zachodniopomorskim. Spółka wnioskuje o dofinansowanie rzędu 270 mln zł, przy całkowitych kosztach inwestycji blisko 1,2 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-09-01 15:24:49

    Infrastruktura i Srodowisko ??? Gdzie na tej liscie Srodowisko ? Znowu mafia paliwowa grabi nasze pieniadze z podatkow.