PARTNER PORTALU
 • BGK

Jest nowy odcinek alternatywy dla A4

 • PAP    12 grudnia 2010 - 11:35
Jest nowy odcinek alternatywy dla A4

Liczący niespełna trzy kilometry nowy dwupasmowy odcinek drogi krajowej nr 79 zostanie w poniedziałek oddany do użytku w Jaworznie. Obwodnica dzielnicy Dąbrowa Narodowa pozwoli ominąć zakorkowany zwykle wjazd do miasta od strony Katowic i Sosnowca.
Inwestycję wykonała w ciągu jedenastu miesięcy spółka Eurovia SA. Ok. 24 mln zł zapłaciło za nią z własnego budżetu miasto, pozostałe 13 mln zł to dotacja ze środków rezerwy subwencji ogólnej. Kierowcy będą mogli pojechać nową trasą od poniedziałku. W niedzielę na dwóch jej wyznaczonych odcinkach zaplanowano próby sportowe rajdu samochodowego "3. JaworSprint".

Obwodnica Dąbrowy Narodowej to jeden z ostatnich etapów budowy nowego przebiegu DK-79 w ramach projektu "Jaworzno twarzą do autostrady". Samorząd Jaworzna, przez które przebiega płatny odcinek A4, od kilku lat buduje fragmenty równoległej do autostrady trasy. Miasto planuje zakończyć cały projekt w 2012 r.

Samorządowcy z Jaworzna - krytykujący koncesjonariusza A4, m.in. za ograniczenie ruchu na autostradowych węzłach położonych w granicach miasta - chcą w ten sposób stworzyć szybkie połączenie alternatywne dla płatnej autostrady. Rozpoczynając w styczniu budowę obwodnicy Dąbrowy Narodowej podkreślali, że nowa trasa jest sprzeczna z zapisami podpisanego przez rząd tajnego aneksu do umowy koncesyjnej.

Tajny aneks ma gwarantować zarządcy autostrady, że w pasie 30 km od A4 nie powstanie żadna droga, pozwalająca sprawnie i bezpiecznie ominąć pobór opłat na tej trasie. Jednak zarządzająca A4 spółka Stalexport SA nie sprzeciwia się inwestycjom na DK-79 wskazując, że zapisy w umowie koncesyjnej dotyczą tylko dróg konkurencyjnych dla A4 - o podobnym standardzie. Nie ma w nich też zakazu budowy dróg pozwalających omijać miejsca poboru opłat.

Mimo to samorządowcy z Jaworzna są przekonani, że prowadząca przez ich miasto do węzła Byczyna (10 km za bramkami A4 w Brzęczkowicach), wytyczona w dużej części poza terenem zabudowanym DK-79 stanie się - po wszystkich inwestycjach - dobrą alternatywą dla autostrady. Będzie miała taką samą nawierzchnię (z mieszanki mineralno-asfaltowej), tę samą nośność (11,5 tony na oś) i konkurencyjny czas przejazdu.

Pierwszy etap budowy nowego przebiegu DK-79 w Jaworznie rozpoczął się w 2005 r. W 2007 r. oddano pierwszy odcinek Trasy Śródmiejskiej od skrzyżowania z ul. Krakowskiej do ul. Olszewskiego. Drugą część Trasy Śródmiejskiej otwarto w 2008 r. - wiedzie śladem dawnego toru kolejowego między śródmieściem, a osiedlami Podłęże, Azot i Bory.

Zbudowana w ramach trzeciego etapu projektu "Jaworzno twarzą do autostrady" obwodnica Dąbrowy Narodowej - nazywana też Drogą Przemysłową - to dwujezdniowa droga szybkiego ruchu o długości 2,7 km. Dozwolona tam prędkość to 100 km/h, a zatem cały odcinek będzie można przepisowo pokonać w niecałe dwie minuty.

Każda jezdnia ma dwa 3,5-metrowe pasy ruchu i pas awaryjny o szerokości 2 m. Całość jest oświetlona i ogrodzona. Konstrukcja drogi ma łącznie blisko metr grubości. Nowa trasa została poprowadzona całkowicie poza obszarem zabudowanym, wraz z nią wykonano trzy przejścia dla zwierząt. Powstał też wiadukt kolejowy, a obok nowego odcinka DK 79 zbudowano drogę leśną - szlak rowerowy.

W ramach czwartego etapu projektu "Jaworzno twarzą do autostrady" przebudowano część układu dróg w centrum miasta. Na piąty etap - planowaną na 2012 r. gruntowną przebudowę 1,2-kilometrowego fragmentu ul. Grunwaldzkiej, którą obecnie wiedzie DK-79 i który pozostanie łącznikiem nowych odcinków trasy - miasto uzyskało niedawno 16 mln zł unijnej dotacji, która pokryje dwie trzecie kosztów.

Od kilku miesięcy Jaworzno buduje też za ok. 40 mln zł nową jednopasmową drogę łączącą centrum z węzłem Jeleń na autostradzie A4. Będzie to jednocześnie pierwszy odcinek tzw. Drogi Współpracy Regionalnej, która ma docelowo prowadzić do małopolskich Chełmka i Oświęcimia. Miasto pozyskało na ten cel 34 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • podróżnik, 2010-12-13 11:34:47

  dobra dobra ... nie ma co narzekac wazne ze jest juz droga gotowa do oddania
 • długowłosy, 2010-12-13 11:26:53

  Nie,niech lepiej siedzi w domu w taką pogodę.Drogi mogą być niebezpieczne,jeszcze się jej coś przydaży i co wtedy?Ona by to chętnie zrobiła ale ja muszę być też rozsądny.Jeżeli kocha to zrozumie więc nie podpuszczaj mnie i moją dziewczynę,dobra !?
 • ostrzyżony, 2010-12-13 11:03:48

  Powiedz dziewczynie, aby do Ciebie przyjechała. Wychowaj Ją teraz bo później będzie za późno.