PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest plan nowego obiektu w miejscu dawnego hotelu Cracovia

  • PAP    6 czerwca 2013 - 16:48
Jest plan nowego obiektu w miejscu dawnego hotelu Cracovia

Spółka developerska Echo Investment, właściciel budynku po hotelu Cracovia w centrum Krakowa, przedstawiła koncepcję nowego obiektu w tym miejscu, łączącego funkcje handlową, biurową, usługową i kulturalną. Konieczne jest jednak wyburzenie starego gmachu.
Echo Investment kupiło budynek dawnej Cracovii w 2011 roku. Po ogłoszeniu transakcji w Krakowie rozgorzała dyskusja na temat wartości architektonicznej i historycznej budynku, zbudowanego w latach 1961-1964 według projektu Witolda Cęckiewicza. Skutkowało to wpisaniem obiektu do gminnej ewidencji zabytków.

W negocjacjach z inwestorem miasto nie zgadza się na to, by w nowym obiekcie dominującą część zajmowała galeria handlowa; nie wyraża tez zgody na jego rozbudowę w kierunku Muzeum Narodowego.

Jak mówił w czwartek dziennikarzom dyrektor działu developerskiego Echo Investment Krzysztof Giemza, spółka wspólnie z projektantem budynku prof. Cęckiewiczem dokonała wielu analiz dotyczących b. Cracovii. Wynika z nich jednoznacznie, że istniejący budynek musi zostać rozebrany, bo znajduje się w fatalnym stanie technicznym i nie spełnia obecnych wymagań technicznych dla obiektów użyteczności publicznej. W jego ścianach jest ponadto 18 ton rakotwórczego azbestu.

Na jego miejsce deweloper proponuje wybudowanie kosztem około 200 mln zł nowego czteropiętrowego budynku, w którym przewidziano przestrzeń dla galerii handlowej, sal kinowych, galerii sztuki, rekreacji i biur. Dzięki rozbudowie w kierunku Muzeum Narodowego miałby on 28 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego blisko 19 tysięcy na parterze i pierwszym piętrze zajęłyby sklepy.

Pod obiektem ma powstać wielopoziomowy parking podziemny dla 760 samochodów. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, taka pojemność parkingu zdecydowanie przewyższa potrzeby nowej Cracovii, dzięki czemu ponad 200 miejsc będzie pełniło funkcję ogólnodostępnego, miejskiego parkingu. Ponadto proponują miastu przebudowę okolicznego układu komunikacyjnego oraz urządzenie reprezentacyjnego placu miejskiego pomiędzy nowym budynkiem a gmachem Muzeum Narodowego.

Według projektantów bryłę budynku i elewację zaprojektowano w sposób nawiązujący do modernistycznej tradycji pierwotnego projektu.

Jak podkreślają przedstawiciele kieleckiej spółki, powstanie nowej Cracovii będzie możliwe tylko wtedy, gdy rejon ten zostanie objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), umożliwiającym rozbiórkę istniejącego budynku, wprowadzenie nowych funkcji i budowę nowego obiektu. Tymczasem opracowany przez miasto projekt MPZP uniemożliwia takie działania.

"Jeżeli obecny projekt planu zagospodarowania przestrzennego zostanie przyjęty przez radnych, to budynek nadal będzie stał w obecnym stanie i pełnił funkcje stojaka na olbrzymie reklamy. Wszystko jest w rękach miasta; my jako polski przedsiębiorca składamy konkretną ofertę" - zaznaczył Giemza.

Zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju Elżbieta Koterba podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że miasto od początku rozmów z inwestorem nie zgadza się, aby dominującą funkcję w obiekcie pełniła galeria handlowa. "Ja cały czas mam nadzieję, że będzie porozumienie; że inwestor, który ten obiekt kupił, jednak przyjmie do wiadomości to, co obowiązuje w mieście, czyli lokalne prawo miejscowe, które nie zezwala na budowę galerii handlowej w tym miejscu" - podkreśliła.

"Bardzo szanujemy inwestorów, stwarzamy im możliwości i warunki, ale też nie możemy być pod taką presją" - dodała.

Umowa sprzedaży budynku hotelu Cracovia została zawarta w marcu 2011 roku. Spółka Echo Investment kupiła go od Orbisu za 32,51 mln zł netto. W umowie został ustanowiony zakaz prowadzenia działalności hotelowej w nieruchomościach na okres 10 lat.

Hotel Cracovia znajduje u wylotu Błoń Krakowskich przy ul. Focha. Naprzeciw niego stoi Gmach Główny Muzeum Narodowego. Obiekt został wybudowany w latach 1961-1964. Otwarty w czerwcu 1965 r., był wówczas jednym z największych i najnowocześniejszych hoteli w Polsce. Pięciopiętrowy budynek posiadał 510 miejsc noclegowych w 309 pokojach i 9 apartamentach oraz zaplecze gastronomiczno-usługowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.