PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest projekt nowego ratusza w Konstancinie

  • www.Konstancin24.eu    2 kwietnia 2013 - 10:56
Jest projekt nowego ratusza w Konstancinie

Rozstrzygnięto konkurs na najlepszą koncepcję archiektoniczno-budowlaną nowego ratusza, który ogłosił Urząd Miasta w Konstancinie-Jeziornie oraz Stowarzyszenie Architektów RP.
Wygrała praca przygotowana przez warszawską pracownię architektury i urbanistyki „Brzozowski Grabowiecki Architekci". Prezentujemy zwycięski projekt.

Do konkursu zgłoszono w sumie 19 prac. Prace konkursowe oceniało 7-osobowe jury, w którym zasiadło 4 przedstawicieli konstancińskiego samorządu m.in. wiceburmistrz Ryszard Machałek i Andrzej Cieślawski - przewodniczący Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny.

W środę 27 marca w siedzibie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłoszono wyniki konkursu. Nagrodę główną i zaproszenie do negocjacji w trybie „z wolnej ręki" na wykonanie dokumentacji projektowo-wykonawczej konstancińskiego ratusza otrzymała pracownia „Brzozowski Grabowiecki Architekci" z Warszawy.

Przyznano także cztery wyróżnienia, które otrzymali: „Marek Rytych Architekt" z Warszawy, „Przedsiębiorstwo ARI" z Poznania, „Bulanda, Mucha Architekci" z Warszawy oraz konsorcjum „22Architekci" i „APP Unimed". z Warszawy. W kwietniu wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostaną zaprezentowane mieszkańcom Konstancina-Jeziorny.

Zwycięski projekt przedstawia ratusz obłożony czerwoną cegłą, podobną do tej z której zbudowano Starą Papiernię. Budynek ma duże przeszklenia i dwa kwadratowe dziedzińce, co ma nawiązywać do wnętrza konstancińskiej tężni.

Na jednym z dziedzińców ma zostać posadzony dąb - analogia z herbem Konstancina. Nowy ratusz ma stanowić początek nowej dzielnicy, ponieważ obszary na północ od budynku mają być przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.

Przypomnijmy, nowy ratusz ma powstać na działkach między ul. Kolejową i Piaseczyńską, które łącznie mają ok. 1,5 ha powierzchni. W ratuszu ma być rozbudowany punkt obsługi mieszkańca - na parterze.

Do dyspozycji mieszkańców będą tam przygotowane okienka tematyczne, w których petenci będą mogli załatwić szereg spraw, uzyskać niezbędne informacje, złożyć i odebrać dokumenty lub też umówić się na spotkanie z urzędnikiem, zajmującym się konkretnym zagadnieniem.

Nowy ratusz ma być w pełni skomputeryzowany. Najnowsze systemy elektroniczne mają usprawnić i przyspieszyć wszelkie procedury, a także dać mieszkańcom możliwość załatwienia niektórych spraw za pośrednictwem internetu.

W nowym budynku urzędu znajdzie się również sala obrad Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, która obecnie spotyka się w dość ciasnym pomieszczeniu, służącym jednocześnie Urzędowi Stanu Cywilnego. W ratuszu ma się znaleźć miejsce na kiosk, kawiarnię, bank czy pocztę. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 20 milionów złotych.

Zgodnie z założeniami w przyszłym roku powinna rozpocząć się budowa nowego ratusza, która potrwa do jesieni 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.