PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest projekt portu lotniczego w Szymanach

  • PAP    1 maja 2013 - 09:25
Jest projekt portu lotniczego w Szymanach

Budynek nawiązujący architektonicznie do mazurskiego krajobrazu, z motywem żurawi, strefą zieleni i trzcin oraz małymi lustrami wody - tak będzie wyglądał terminal lotniczy w regionalnym porcie w Szymanach k. Szczytna (warmińsko-mazurskie). Ogłoszono wyniki konkursu na projekt terminala.
Koszt budowy terminalu na lotnisku w Szymanach to 35 mln zł. Zgodnie z założeniami terminal ma zapewnić pełną obsługę ruchu pasażerskiego, w tym m.in. warunki do odprawy pasażerów ze strefy Schengen i spoza niej.

Zainteresowanie konkursem było duże; początkowo do konkursu zgłosiły się 273 biura architektoniczne, zakwalifikowanych zostało 253 firm projektowych. Ostatecznie nadesłano 65 projektów z Polski i zagranicy.

Sąd konkursowy za najlepszy projekt terminala uznał propozycję architekta z Olsztyna Tomasza Lelli ze Studia Form Architektonicznych.

Jury uznało, że projekt "wpisuje się bardzo dobrze w mazurski krajobraz, fasada terminala nawiązuje do charakterystycznych dla Mazur cech krajobrazu kulturowego, poza tym projekt ujmuje prostotą i jest funkcjonalny". Zwycięzca otrzymał 21 tys. zł nagrody i zaproszenie do wykonania projektu wykonawczego inwestycji.

Drugie miejsce zajął projekt hiszpańskiej firmy A Martinez-J LL Sisternas z Barcelony. Nagroda za drugie miejsce wynosi 11 tys. zł. Trzecie miejsce zajęła praca Grupy Projektowej z Warszawy pod kierunkiem prof. Zygmunta Szparkowskiego, która otrzyma 8 tys. zł.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas powiedział, że wybór projektu architektonicznego na terminal pasażerski poprzez konkurs wydał się najbardziej optymalny, ponieważ inwestor ma wówczas wpływ na sposób realizacji.

Koncepcja terminalu zakłada, że początkowo obsłuży on 300 tys. pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie - 500 tys. osób. Budynek będzie podzielony na kilka stref: przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminalu oraz zespół pomieszczeń technicznych.

Rozbudowa lotniska w Szymanach ma kosztować 200 mln zł; unijne dofinansowanie inwestycji ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja ta nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.

Czytaj też: Kto w końcu zarrządza lotniskiem w Szymanach?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.