PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest przetarg na budowę podziemnych przejść w Łunowie

  • AKC    30 kwietnia 2018 - 16:15
Jest przetarg na budowę podziemnych przejść w Łunowie
Mieszańcy i turyści skracali sobie drogę przechodząc przez tory (fot. UM Świnoujście)

Świnoujście ogłosiło przetarg na budowę przejścia pod torami kolejowymi w Łunowie. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów udających się na plażę na prawobrzeżu. Przejście przez tory kolejowe to najkrótsza droga na plażę z Łunowa. Dlatego też, choć niebezpieczna, to korzysta z niej bardzo wiele osób.
Aby poprawić bezpieczeństwo, radny Sławomir Nowicki w imieniu mieszkańców osiedla złożył do Budżetu Obywatelskiego 2015 wniosek o wybudowanie tam kładki. Na tym etapie realizacja inwestycji wydawała się możliwa, bo polskie koleje wyraziły zgodę na poprowadzenie kładki nad jednymi torami oraz wykonanie przejścia po drugim, nieużywanym torowisku.

- Zapewniano nas, że te nieużywane tory nie będą przez nich wykorzystywane i miasto może zrobić po nich przejście – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

Jednak gdy inwestycja miała się rozpocząć, PKP nagle zmieniły zdanie i stwierdziły, że tory jednak będą im potrzebne. Wobec zmiany stanowiska PKP, sprawa zaczęła się komplikować.

- Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz nie ukrywał, że sprawa jest trudna. Dodawał jednak, że zrobi wszystko, aby dotrzymać słowa i zrealizować inwestycję – mówi Robert Karelus.

Pojawiły się dwie nowe koncepcje. Pierwsza to połączenie kładki z przekopem pod torami, co do którym PKP zmieniło zdanie. To rozwiązanie upadło jednak z powodu niewygody dla późniejszych użytkowników (na krótkim odcinku najpierw wejście na kładkę na wysokości około 8 metrów, a zaraz potem zejście w dół do podziemnego przejścia), kosztów, a także planowanemu przebiegowi drogi S3. Ostatecznie za najlepsze uznano budowę podziemnych przejść pod obydwoma liniami kolejowymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.