PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest przetarg na pasywny biurowiec

  • PAP    12 kwietnia 2011 - 18:17

Za kilka tygodni katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum chce wybrać generalnego wykonawcę biurowca pasywnego. Dzięki nowoczesnym technologiom i instalacjom będzie zużywał wielokrotnie mniej energii od tradycyjnych budynków.
We wtorek inwestor ogłosił przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac. Na przygotowanie oferty zainteresowane firmy mają czas do 25 maja. Obiekt, który stanie się m.in. główną siedzibą Parku, ma być gotowy w ciągu półtora roku od zwarcia umowy.

Jak wyjaśniła we wtorek Alina Szastok z Euro-Centrum, fakt, że zgodnie z projektem biurowiec ma spełniać wymagania obiektu pasywnego, oznacza dla jego wykonawcy wysoki poziom trudności prowadzonej inwestycji.

"Oferenci będą musieli wykazać się doświadczeniem w budowie biurowców o podobnych gabarytach i obiektów z zastosowaniem pompy ciepła, wentylacji mechanicznej i nadrzędnego systemu automatyki BMS. W swoim portfolio powinni też mieć realizacje instalacji solarnych lub fotowoltaicznych (przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną)" - powiedziała.

Obiekt o powierzchni ponad 6 tys. m kw. będzie miał charakter nie tylko biurowo-usługowy; znajdą się w nim również pomieszczenia laboratoryjno-wdrożeniowe. Od oferentów wymagane jest 750 tys. zł wadium.

Zgodnie z założeniami, zaprojektowany w Katowicach biurowiec pasywny ma zużywać nie więcej niż 12 proc. tradycyjnej energii. Zainstalowane kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą wykorzystywać energię słoneczną, zamieniając ją w prąd i podgrzewając nią wodę. Tradycyjny system grzania i chłodzenia zastąpią sondy geotermalne, instalacje pomp ciepła i stropów chłodząco-grzewczych, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz pasywne okna i zewnętrzne żaluzje.

Będzie to kolejny energooszczędny budynek na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Stoi już tam Innowacyjny Budynek Energooszczędny, zużywający do ogrzewania i chłodzenia ok. jednej trzeciej energii mniej niż standardowe biurowce. W nowym budynku, dzięki wykorzystaniu pasywnych źródeł energii, oszczędność będzie dużo większa.

Budowa biurowca to część - współfinansowanego w ponad dwóch trzecich z unijnych środków - projektu, którego łączna wartość wynosi blisko 100 mln zł. Koszty budowy budynku pasywnego nie są na razie znane - będą wynikiem przetargu. Projekt oprócz biurowca tworzy m.in. modernizacja drugiego obiektu, utworzenie specjalistycznych laboratoriów oraz szereg działań doradczych i szkoleniowych.

W ramach projektu powstanie też instalacja tzw. sztucznego słońca do testowania różnych kolektorów i systemów słonecznych. Umożliwi ona m.in. wierne symulowanie w krótkim czasie różnych warunków naświetlenia i innych czynników atmosferycznych.

Poświęcony problemom oszczędności energii oraz energii odnawialnej Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum działa na terenie byłych zakładów aparatury chemicznej w Katowicach-Ligocie. Korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jego przedstawiciele uczestniczą m.in. w programach badawczych, służących odpowiedzi na pytanie, jak projektować i eksploatować budynki, by zużywać jak najmniej energii. Eksperci parku badają także, jakimi metodami, gdzie i jakim kosztem można budować domy, kompleksy mieszkalne i biurowce, zasilane przede wszystkim energią ze słońca, wiatru, wody i powietrza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.